sobota 11. července 2020 Olga

Brněnská nemocnice hledá pacienty vyléčené z koronavirové infekce, chce prozkoumat dopady nemoci na tělo

Fakultní Nemocnice Brno a Masarykova Univerzita chtějí sledovat pacienty po prodělaném covidu-19. Společný projekt infekcionistů, plicních lékařů, kardiologů, gastroenterologů a neurovědců má pomoci efektivně pečovat o pacienty, které nemoc postihla.

Klinické hodnocení CoSuBr 2020 (Covid Survivals in Brno Study) má odhalit časné i pozdní následky nemoci, která mohla postihnout plíce, srdce, játra či nervovou soustavu. Není totiž zcela jasné, jak se bude zdravotní stav po prodělání nemoci u pacientů měnit. Změny mohou totiž souviset nejen s poškozením samotným virem, ale i s vlastní imunitní reakcí, prodělanými terapeutickými intervencemi či dokonce stigmatizací ze strany společnosti.

Nemocnice bude zkoumat dopady nemoci

Během jednoho roku budou odborníci sledovat, jak se vyléčení jedinci s prodělanou nemocí vyrovnávají a průběžně jim ve třech návštěvách budou prováděna vyšetření.  

„Zaměříme se zejména na funkci a zobrazení plic, kardiovaskulární aparát včetně zátěžového vyšetření, dále některé laboratorní parametry nebo například i na možný vliv viru na riziko vzniku jaterní fibrózy. Nedílnou součástí hodnocení je i zkoumání dopadu na psychiku pacientů: sledování rizika rozvoje demence či deprese nebo posttraumatické stresové poruchy.“ uvádí v tiskové zprávě Pavel Žára.  

Experiment pomůže nemoc poznat

Studii bude kontrolovat etická komise a do projektu chce zapojit 100 až 200 pacientů ve věku od 16 let, kteří se s koronavirem setkali. Vědcům tak pomohou lépe nemoc poznat a odhadnout její dopad na populaci. 

„Získaná data budou využita k organizaci péče a sledování pacientů po onemocnění SARS-CoV-2. Studie přinese objektivní data nezbytná pro rozhodovací procesy autorit, kdy každá chyba stojí příliš mnoho. Anebo zjistíme, že je to jen chřipka.“ uzavírá Žára.

Odborníci zároveň k projektu zvou širokou veřejnost. Pokud se experimentu chtějí sami účastnit nebo se jen zeptat na více informací, k dispozici jim bude na čísle 532 232 606 z kardiologické JIP doktor Radvan nebo na ambulanci plicní parenchymatózních procesů na telefonu 532 233 599 doktorka Doubková nebo Sýkorová.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto Jan Luxík

Štítky koronavirus, Brno, experiment, odborníci, nemocnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Robot Rock

zbylo mi asi 17 textilních roušek, ušité a nepoužité, kdyby někdo měl zájem, napište mi na robot.rock@seznam.cz

pondělí, 29. června 2020, 17:23

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.