sobota 6. června 2020 Norbert

Brněnským lékařům se podařilo provést unikátní operaci obou kolenních kloubů zároveň

Brněnským lékařům I. ortopedické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU se podařilo odoperovat obě kolena pacientky ve stejný čas. Pacienta trpěla artrózou obou kolenních kloubů, kvůli které se chirurgové rozhodli operovat obě totální endoprotézy zároveň. Tento postup je v České republice naprosto ojedinělý.

„Vyžaduje to velmi sehraný operační tým. Operace je rovněž náročná z hlediska logistiky, časové souslednosti operačního postupu, instrumentace a implantace. Důležitá je také dokonalá pooperační péče a rehabilitace. Provedení operace si můžeme dovolit s ohledem na nové trendy v před a pooperační péči od ovlivnění krvácení, přes prevenci trombózy až po novinky v rehabilitaci,“ uvedl jeden z operatérů, přednosta I. ortopedické kliniky FNUSA a LF Tomáš Tomáš.

Podle něj se díky operaci obou kolen v jedné době zkrátí doba léčení pacientky. Kdyby brněnští lékaři postupovali běžně, druhou operaci by musela podstoupit až za půl roku. Nyní operace trvala jen o něco málo déle (cca o 10 minut) než standardní náhrada jednoho kolenního kloubu, která běžně probíhá do jedné hodiny.

Zotavení pacientky bude krom zkušených rehabilitačních pracovníků vyžadovat také motorové dlahy. Ty pacientům pomáhají s rozcvičením kloubu po operaci. Je potřeba komplexní péče.

„Spolupracujeme s lázněmi Darkov, kam pacienty překládáme k pooperačnímu cvičení s využitím možnosti cvičení v bazénu. U této pacientky bude hospitalizace jen o něco delší než při jednostranné náhradě, poté absolvuje rehabilitaci. Pokud nenastanou žádné komplikace, do půl roku bude normálně a bezbolestně chodit,“ dodal Tomáš Tomáš

POZOR, NÁSLEDUJÍCÍ FOTKA ZACHYCUJE PRŮBĚH OPERACE. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo9 čtenářů

Foto FNUSA

Štítky koleno, Brno, FNUSA, Nemocnice u sv. Anny, klouby, lékaři

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.