Počasí dnes1 °C, zítra0 °C
Pátek 1. prosince 2023  |  Svátek má Iva
Bez reklam

Mendelova univerzita postavila za 619 milionů dva pavilony

Areál Mendelovy univerzity v Brně-Černých Polích se rozrostl o dva nové pavilony. Jeden spojuje jídelnu, studovnu a další provozy, druhý poslouží hlavně výzkumu a výuce v oblasti technologie potravin, rybářství, pěstování rostlin nebo chovu zvířat.

Celkové náklady činí 619 milionů korun, většinu peněz poskytla Evropská unie. „Výstavou pavilonů získává Mendelova univerzita moderní zázemí pro vzdělávací a vědecko-výzkumnou činnost v biotechnologických oborech,“ řekl ministr školství Petr Fiala.

Celkem oba pavilony skýtají více než 11 tisíc metrů čtverečních plochy. Místo se našlo také pro velkokapacitní akvária, školní pivovar, sladovnu a pekárnu.

V místě stavby při Drobného a Erbenově ulici dříve byly čtyři starší objekty. Svou velikostí ani technickým vybavením nevyhovovaly současným požadavkům na výuku a výzkum. Univerzita je proto nechala zbořit.

V těsném sousedství stojí moderní pavilon Q s knihovnou, archivem a učebnami. Navrhl jej stejný architektonický tým.

Pavilon s označením X je novým středobodem celého areálu. Ve vstupním podlaží na úrovni terénu je studovna a tři učebny. Nahoře mají studenti a učitelé jídelnu organického tvaru s prosklenou obvodovou stěnou a dřevěnými stínícími lamelami.

Druhý z pavilonů nese jméno zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela a zkrácené označení M. Usídlí se v něm například ústav, jehož oblastí zájmu je rybářství. K výzkumu a výuce potřebuje akvária, nádrže a složité zázemí pro filtraci vody.

Škola v budově umístí také třeba skleníky, malé muzeum, pitevnu a prostor pro masnou výrobu.

Zdroj: ČTK
Foto: Jan Binarylight, Facebook Mendelova univerzita v Brně

Štítky Mendelova univerzita, Brno, nový pavilon, vzdělání, technologie, rybářství, chov zvířat, pavilon, Mendelova univerzita v Brně, výzkum, Evropská unie, Petr Fiala, Gregor Mendel, Facebook

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Mendelova univerzita postavila za 619 milionů dva pavilony  |  Vzdělání  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.