Počasí dnes0 °C, zítra2 °C
Sobota 9. prosince 2023  |  Svátek má Vratislav
Bez reklam

Lidé bojující proti sexuální výchově neuspěli s ústavní stížností

Ústavní soud odmítl stížnost rodičů, kteří kvůli výhradám k sexuální výchově ve školách neúspěšně napadli ministerská doporučení a rámcové vzdělávací programy. Nejvyšší správní soud (NSS) jejich návrhy před dvěma lety odmítl s vysvětlením, že napadené dokumenty nejsou závazným opatřením obecné povahy, a proto jejich případné zrušení není v pravomoci NSS. Důvod k zásahu nyní nenašel ani Ústavní soud.

Skupina nespokojených lidí římskokatolického vyznání tvrdila, že by školy neměly vštěpovat dětem hodnoty, které nejsou v souladu s filozofickým a náboženským postojem rodiny. Zpochybňovali konkrétní způsob, jakým se mělo učit o sexu, antikoncepci a prevenci pohlavních chorob. 

Navrhli proto zrušit takzvané doporučení ministerstva školství k realizaci sexuální výchovy v základních školách, dále rámcový vzdělávací program v oboru etická výchova a tématu sexuální zdraví a další opatření související s výukou o sexuálním zdraví. Nejvyšší správní soud jejich návrh odmítl. Podle ústavních soudců rozhodl správně a svůj postoj logicky, jasně a přesvědčivě odůvodnil.

Ústavní soud zároveň zdůraznil, že osnovy nemají být jednostranné a indoktrinační, ale objektivní a kritické, podporující pluralitní charakter společnosti.

Už Nejvyšší správní soud v roce 2011 upozornil na to, že filozofických či náboženských hodnot se dotýká řada dalších vyučovaných témat, aniž by to vedlo k jejich vylučování z výuky. NSS tehdy připustil, že otázkami sexuální výchovy a souvisejícími spory se mohou české soudy v budoucnu zabývat na základě případů z praxe, až bude zřejmé, jak se opravdu sexuální výchova učí na konkrétních školách.

Zatímco stížnost čekala na rozhodnutí Ústavního soudu, centrální osnovy se v mezičase už částečně změnily.

Zdroj ČTK

Štítky sexuální výchova, školství, Nejvyšší soud, ústavní soud, Brno, Nejvyšší správní soud České republiky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Lidé bojující proti sexuální výchově neuspěli s ústavní stížností  |  Vzdělání  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.