Týmu vědců a techniků brzy skončí pobyt na Mendelově polární stanici v Antarktidě, kterou již přes deset let provozuje brněnská Masarykova univerzita.Po šesti týdnech je čeká návrat do vlasti, kde v laboratořích vyhodnotí nově získaná data týkající se rostlin z Antarktidy, změny klimatu na Zemi, šíření radioaktivního gama záření nebo vlivu pobytu člověka v chladném podnebí na jeho organismus.
Mendelova stanice se nachází na ostrově Jamese Rosse nedaleko Antarktického poloostrova. Biologové nasbírali na 150 místech v jejím okolí vzorky řas, sinic, mechů a lišejníků. Část z nich sebrali z míst, kde se rozkládají těla mrtvých tuleňů. Výzkum ukáže, jaké jsou chemické vlastnosti těchto rostlin.
Lékařský výzkum na členech expedice naznačuje, že prostředí Antarktidy příznivě ovlivňuje jejich zdravotní stav. Práce v terénu způsobuje u většiny z nich zvýšení červených krvinek, a tím i zlepšení schopnosti krve zásobovat tělo kyslíkem.
Vědci u stanice měřili i úroveň radioaktivního gama záření. Výsledky tohoto výzkumu by měly prozradit více o mechanismu šíření radiace na Zemi a ohrožení Antarktidy například zářením z havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima.
Výzkum v Antarktidě se zaměřuje nejen na změnu klimatu, ústup ledovců, ale i vznik takzvaných antarktických oáz. Jsou to oblasti, na nichž po ústupu ledovců vzniká první život v podobě řas a sinic.
Patnáctičlennou expedici čeká přesun ve vrtulnících na 80 kilometrů vzdálenou argentinskou polární stanici Marambio, z níž pak budou cestovat domů. Do Brna by měli dorazit na konci února.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.