V Brně dokončují obří vzdělávací komplex. Pojme tisíce studentů, mohou tam vyvíjet léky

Masarykova univerzita dokončila hrubou stavbu MUNI BioPharma Hubu, špičkového výzkumného a vzdělávacího centra za více než 4 miliardy korun. Objekt v bohunickém kampusu nabídne zázemí pro studenty i vědce a zaměří se na farmacii či biotechnologie.

Stavba finišuje

Dělníci v Brně dokončili hrubou stavbu unikátního vzdělávacího a vědecko-výzkumného komplexu s názvem MUNI BioPharma Hub. Ten by měl na národní úrovni přinést nepřehlédnutelnou přidanou hodnotu v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu. Konkrétně se zaměří oblasti farmacie, molekulární biologie či dalších biotechnologických oborů.

Jak již název napovídá, stavba spadá pod brněnskou Masarykovu Univerzitu. „MUNI BioPharma Hub má zásadní dopady pro rozvoj mnoha oblastí na národní a mezinárodní úrovni. Pomáháme tím plnit závazky Česka vůči Evropské komisi, což je důležité nejen pro dobrý obraz naší země, ale i pro dobrou pozici směrem k dalšímu období strukturálních fondů. Není běžné, že takto zásadní a strategickou stavbu postavíte v naší zemi bez problémů, což bych rád ocenil,“ uvedl rektor Martin Bareš na adresu projektu.

Komplex by měli dělníci zcela dokončit v červnu příštího roku. Studenti v prostorách najdou zázemí od akademického roku 2026/2027. Stavba pojme až dva tisíce studujících i vědců a desítky dalších zaměstnanců. „Aktuálně se pracuje na montáži rozvodů vzduchotechniky, chlazení, vytápění, kanalizacích a elektroinstalacích. Současně probíhá stavba zděných a sádrokartonových příček a montáž okenních výplní a fasádních prvků, jejichž cílem je co nejdříve uzavřít a zvodotěsnit objekt, aby byly eliminovány negativní vlivy počasí na další etapy,“ popsal aktuální stav generální ředitel stavební společnosti IMOS Brno Robert Suchánek.

Jde o druhou největší investici v dějinách Masarykovy univerzity. Náklady přesáhly 4 miliony korun. Nadpoloviční část, přesně 2,4 miliard korun, pokryje Evropská unie z fondu pro celoevropské hospodářské oživení po pandemii covidu-19, jehož česká odnož nese název Národní plán obnovy.

Specializovaná pracoviště

Západní křídlo budovy poskytne zázemí farmaceutické fakultě a v této části se bude nacházet i vysoce výkonné IT centrum. Pravé křídlo budovy pak poslouží pro výzkum. Komplex například nabídne i prostory pro chov až sedmi tisíc laboratorních myší. V plánu je i Zebrafish laboratoř, jedná se o výzkumné akvárium určené pro Dánio pruhované, malé sladkovodní ryby z čeledi kaprovitých. Tento druh je klíčovým organismem v biomedicínském výzkumu. Kapacita chovu je 30 tisíc ryb ve dvou tisících akváriích.

V objektu se bude nacházet také experimentální linka v čistých prostorách, která se zaměří na vývoj a maloobjemovou výrobu léčiv. Toto zařízení je zcela unikátní v regionu střední Evropy a umožní budoucím farmaceutům přímý kontakt s výrobními standardy na nejvyšší úrovni. K dispozici tam budou i speciálně zabezpečené laboratoře pro práci s patogeny s vysokým rizikem přenosu. Tyto laboratoře budou prostorově oddělené a vybavené hermeticky utěsněnou obálkou.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky MUNI, zdraví, věda, výzkum, vzdělání, Brno

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.