Do Antarktidy odjela 1. ledna 2025 první část vědecké expedice Masarykovy univerzity. Čtrnáctičlenný tým odjel z Brna mikrobusem na vídeňské letiště, řekl vedoucí této části výpravy Pavel Kapler. Druhá část má odjezd naplánovaný 11. ledna, obě části se však v Antarktidě pravděpodobně vůbec nepotkají. Celkem tam bude letos působit 37 vědců a členů pomocného personálu.
Vědci, kteří odjeli na Nový rok, letí s přestupem v Amsterodamu do Buenos Aires v Argentině a poté dále na Českou vědeckou stanici Johanna Gregora Mendela na Ostrově Jamese Rosse. Druhá část expedice míří přes Chile na základnu CZ*ECO Nelson na Nelsonově ostrově.
Hlavní část výpravy vede Peter Váczi z přírodovědecké fakulty, tvoří ji také vědci izraelské či italské národnosti, dále lékař a tři technici. Vědci budou pokračovat v dlouhodobém monitorování klimatu a komplexním sledování stavu ledovců, dlouhodobě zmrzlé půdy, odledněného území i říčních a jezerních systémů.
„Novinkou letošního roku je výzkum šíření obávané ptačí chřipky v Antarktidě ve spolupráci se španělskými kolegy, pro které naše expedice bude odebírat vzorky, nebo výzkum mořských i terestrických řas vedený kolegyní z izraelské univerzity v Haifě," popsal Daniel Nývlt, vedoucí Českého antarktického výzkumného programu sídlícího na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.
Skupina, která zamíří na Nelsonův ostrov, má v plánu rovněž pokračovat ve výzkumu změny klimatu a jeho vlivu na místní ekosystémy, nově se ale zaměří též na zkoumání materiálu vyplaveného na pobřeží z moře a diverzitu mikroskopických hub. Výprava, jíž se účastní též kolegové z Ukrajiny, během své cesty využije logistiky hned několika dalších národních programů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.