čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Maturantům se od letoška prodlouží čas na napsání didaktických testů

Maturanti budou mít od letošního roku delší čas na vypracování státních didaktických testů. V češtině a cizím jazyce se jim prodlouží o deset minut a v matematice o čtvrt hodiny. Novelu vyhlášky o podobě maturitních zkoušek podepsal ministr školství Petr Gazdík (STAN), účinnost má od začátku tohoto roku.

Úpravu vyhlášky navrhlo ministerstvo na konci listopadu ještě pod vedením bývalého ministra školství za ANO a současného Gazdíkova náměstka Roberta Plagy. Delší čas na testy se podle úřadu osvědčil v minulém školním roce, kdy se doba na vypracování testů navýšila mimořádným opatřením v reakci na výuku na dálku.

Podle dosavadní právní úpravy měli žáci na napsání testu z češtiny a literatury 75 minut, z cizího jazyka 100 minut a z matematiky 120 minut. Novela délku konání testu prodloužila v češtině na 85 minut, v cizím jazyce na 110 minut a v matematice na 135 minut. Poslechová část v cizím jazyce potrvá stejně jako dosud 40 minut, další část testu ověřující čtení a jazykové znalosti se prodlouží z 60 na 70 minut.

Co se týče nepovinné náročnější zkoušky s názvem Matematika rozšiřující, u ní se čas měnit nebude. Na tuto zkoušku je vyhrazeno 150 minut. Délka se nezměnila ani při mimořádných opatřeních v minulém školním roce.

Návrh na prodloužení povinných testů zdůvodnil úřad pozitivní zkušeností s opatřením v minulém školním roce. „Bylo vyhodnoceno, že toto časové navýšení mělo pozitivní dopad nejen na psychiku žáků, ale zejména poskytlo žákům adekvátní časový prostor si zadání testu důkladně přečíst a zrealizovat i dostatečnou kontrolu odpovědí zapsaných do záznamových archů," uvedlo ministerstvo. Chyby vzniklé z nedostatku času pro kontrolu podle něj byly v minulosti hlavním důvodem žádostí o přezkum výsledků zkoušky.

Státní didaktické testy se podle jejich organizátora Cermatu budou konat na jaře od 2. do 5. května. Všichni musí složit zkoušku z češtiny. Mezi cizím jazykem a matematikou si mohou vybrat. Testy se neznámkují, ale hodnotí se slovy uspěl či neuspěl. Z jazyků pak kromě testů čekají maturanty ještě slohové práce a ústní zkoušky, které už místo Cermatu organizují samotné školy. Takzvanou školní, nebo-li profilovou maturitu vedle toho studenti skládají ještě z dalších dvou až tří předmětů.

V minulém a předminulém školním roce ministerstvo zkoušky kvůli předcházející výuce na dálku mimořádně upravilo. Kromě toho, že prodloužilo čas na vypracování testů, také loni zrušilo slohové práce a povinnost ústních zkoušek z češtiny a z cizího jazyka. Testy nemuseli skládat žáci, kteří kvůli pracovní povinnosti pomáhali v nemocnicích či sociálních domovech. Termíny zkoušek se navíc posunuly o několik týdnů na později a těm, kteří napoprvé neuspěli, se navýšil počet opravných termínů ze dvou na tři.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky ČR, školy, střední, maturity

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.