Lidé z ministerstva práce a sociálních věcí budou kontrolovat oblasti, v nichž se vyskytuje větší počet příjemců doplatků na bydlení. Novinářům to dnes řekl ministr práce a sociálních věcí František Koníček.
Podle nedávno zveřejněné studie vládní Agentury pro sociální začleňování úřady doplatky na bydlení nevyplácí jednotně a někdy se lidé v tísni stěhují za vyššími dávkami jinam. Vznikají tak oblasti, kde je příjemců mnoho, což může přinášet další problémy.
Doplatek na bydlení se stanovuje podle odůvodnitelných nákladů, po zaplacení nájmu a služeb musí totiž člověku zůstat částka na živobytí. Od roku 2012 platí strop podle velikosti města a počtu členů domácnosti. "V některých oblastech nebo lokalitách stoupá počet žadatelů o dávky na bydlení a v těchto oblastech chceme tuto deviaci podchytit," uvedl Koníček. "Týmy z ministerstva půjdou po zjištěných deviacích a budou zjišťovat výplatu dávek," dodal ministr.
Týmy z ministerstva budou podle něj například posuzovat kvalitu bydlení, zejména ubytoven. Příspěvky od státu putují podle studie vládní agentury mnohdy přímo na účty majitelů, kteří cenu ubytování v některých místech nadhodnocují. Podobné lokality nyní chce Koníček nechat zmonitorovat. K výsledkům mohou úředníci přihlédnout také u vyřizování nových žádostí o doplatky na bydlení v daném místě.
Doplatky na bydlení se loni pohybovaly od 4379 do 7068 korun pro jednotlivce, rodina se čtyřmi a více členy mohla dostat od 11.466 do 17.269 korun.
Zdroj ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.