Mies v Brně. Vila Tugendhat. Unikátní monografie je na světě

Po slavnostním otevření po renovaci ve výjimečný den 29. února tohoto roku se na jeho konci dostalo světovému architektovi a jeho brněnskému dílu – vile Tugendhat – další významné pocty. Tou je monografie nazvaná Mies v Brně. Vila Tugendhat.

Slavnostního křtu ojedinělé publikace se zúčastnil primátor Roman Onderka a odborníci, kteří se na restauraci památky UNESCO podíleli.

„Ta kniha je skutečně unikátní a je podrobným životopisem vily od jejího vzniku až po kompletní obnovu v letech 2010 až 2012. Proto se na jejím vzniku vedle historiků umění, architektů, památkářů podíleli také stavaři. Je to profesně různorodý zhruba třicetičlenný tým,“ konstatovala spoluautorka monografie a editorka Dagmar Černoušková.

Publikace představuje nejen známá fakta o stavbě, ale i řadu nových poznatků, které doposud nebyly publikovány a z nichž mnohé byly získány činností Studijního a dokumentačního centra.

Kniha volně navazuje na velkorysé publikační projekty mapující dílo Ludwiga Miese van der Rohe v USA a v Německu (Mies in Amerika a Mies in Berlin).

„O významu a výjimečnosti vily Tugendhat bylo publikováno mnoho odborných a populárněvědných textů i fotografických knih, byl o ní natočen dokument a dokonce napsán román,“ řekl při slavnostním křtu primátor Roman Onderka, který ještě dodal. 

„Jsem rád, že tuto úctyhodnou řadu nyní rozšíří obsáhlá monografie o historii vily mapující také její unikátní obnovu a přinášející řadu nových poznatků.“

Publikace je členěna do čtyř hlavních kapitol. V první kapitole, nazvané Geneze stavby, je nastíněna stavební situace města Brna od poloviny 19. století, kdy se začalo budovat moderní Brno, až do roku 1930, kdy zde v polovině slavné meziválečné éry vznikla v Černých Polích vila Tugendhat.

První kapitolu uzavírá příspěvek Torzo ohlížející se dívky od Wilhelma Lehmbrucka věnovaný jedinému uměleckému dílu ve vile Tugendhat a jeho pohnutým osudům.

Ve druhé kapitole s názvem Další osudy domu jsou obsáhle zmapovány Válečné a poválečné osudy domu a jeho stavebníků, které jsou zároveň zařazeny do dějinného kontextu společensko-politicky složitého období od 40. do 80. let minulého století.

Třetí kapitola s názvem Rehabilitace domu je věnována poslední a zároveň komplexní obnově, ke které došlo v letech 2010 až 2012. Samostatné texty jsou věnovány také Mezinárodnímu poradnímu sboru expertů pro restaurování vily Tugendhat – THICOM a Péči o památku UNESCO.

Závěrečná čtvrtá kapitola nazvaná Materialita stavby se věnuje v kratších textech s bohatým obrazovým doprovodem vybraným stěžejním restaurátorským profesím: Omítky, Kámen, Kovy a sklo, Technická zařízení, Dřevěné prvky, Nábytek, Koberce, Závěsy, Keramické obklady a dlažby a Sanitární technika.

Jednotlivé texty doprovází celkem 370 vyobrazení obsahující archivní a současné fotografie, dokumenty a plány.

Publikace je věnována především odborné veřejnosti, ale je zároveň koncipována tak, že svým obsahem a obrazovou složkou zcela jistě zaujme i širší laickou veřejnost.

Foto: MMB

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Mies v Brně, vila Tugendhat, monografie, Ludwig Mies van der Rohe, Brno, Světové dědictví UNESCO, kniha, Roman Onderka, dům, USA, Wilhelm Lehmbruck, Německo, architekt, Berlín

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.