V rámci Světového dne zdraví, který se každoročně slaví v den výročí založení Světové zdravotnické organizace (WHO) 7. dubna roku 1948, se konají po celém světě aktivity, jejichž cílem je upozornit na důležitost prevence a globálního zdraví.
Brněnská pobočka IFMSA CZ (International Federation of Medical Students Associations Czech Republic) organizuje dvoudenní osvětovou akci pro veřejnost v OC Olympia Brno, která se uskuteční 28. - 29. března 2015. Projekt je určen široké veřejnosti, lidem, jimž není lhostejné jejich zdraví, kteří se chtějí něco dozvědět a naučit o prevenci, zdravém životním stylu, první pomoci a spoustě dalších věcí.
„Přesto, že v západních zemích je zdravotnictví na vysoké úrovni, ročně umírají tisíce lidí zbytečně. Mezi hlavní důvody mimo jiné patří špatná životospráva, neznalost prevence nebo pozdní diagnostika. Akcí se snažíme tomuto přístupu ke zdraví předejít“, říká koordinátorka akce Kateřina Vyhnálková.
„Připravuje se celkem 10 tematických stanovišť, na nichž mohou návštěvníci diskutovat se studenty medicíny, farmacie, nutriční terapie a fyzioterapie, nechat si změřit a vyhodnotit hodnoty krevního tlaku či glykémie, nechat si odborným lékařem vyšetřit mateřská znaménka, změřit si oxid uhelnatý ve vydechovaném vzduchu, naučit se správně sedět, správně si mýt ruce, otestovat si své smysly, prakticky si vyzkoušet první pomoc, naučit se samovyšetření prsu a varlat pomocí modelů. Celou akci chceme pojmout formou zábavných, zajímavých a praktických ukázek, jak se starat o své zdraví,“, sdělil Petr Pavlica z IFMSA.
„Zdraví, je jedna z mála věcí, kterou nejde zaplatit penězi. Zdraví je to nejcennější co máme a jediný způsob jak si je udržet co nejdéle je kontrolovat rizikové faktory. Mezi námi neovlivnitelné faktory patří věk, pohlaví a dědičná onemocnění, naopak mezi hlavní ovlivnitelné faktory patří nekouřit, kontrolovat krevní tlak, cukr a cholesterol. Kdybychom dokázali kontrolovat tyto rizikové faktory po celý život, pak by se pravděpodobná délka života prodloužila dle zprávy SZO na 100 let.“, uvedl prof. MUDr. Jindřich Špinar, CSc., FESC.
„I když se cítíte zdraví, nesmí se zapomínat na preventivní prohlídky, které mohou odhalit závažná onemocnění ve stadiu, kdy se dají léčit, proto naše nemocnice se ctí přijala záštitu nad tímto projektem, který je zaměřen právě na prevenci a péči o zdraví,“ konstatuje ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Martin Pavlík.
Na osvětové akci se představí projekt FNUSA-ICRC HOBIT, který předává žákům základních a středních škol životně důležité informace o tom, co je to srdeční a mozkový infarkt, jak na ně správně reagovat a zachránit tak život. Projekt prokázal svůj nepochybný přínos a smysl ve chvíli, kdy dva proškolení žáci na Brněnsku dokázali využít získané vědomosti v praxi a přímo na ulici správně poskytli první pomoc muži se srdeční zástavou. Autoři projektu se nyní v další fázi budou snažit, aby se tato jedinečná a užitečná vzdělávací platforma rozšířila do co největšího počtu škol.
Součástí projektu bude i výstava fotografií paní Andrey Brzobohaté "Nepodléhejte iluzi, že se Vás to netýká", zaměřená na následky meningokokové infekce.
Projekt se uskuteční pod záštitou Ministerstva zdravotnictví, Světové zdravotnické organizace (WHO), Ligy proti rakovině Brno, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Fakultní nemocnice Brno a prof. MUDr. Jindřicha Špinara, CSc., FESC.
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.