Kvalita ovzduší v Brně se zhoršuje, přičemž situace v některých jeho čtvrtích je již vážná. S odkazem na měření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMU) to dnes ČTK řekl Miroslav Šuta ze sdružení Centrum pro životní prostředí a zdraví.
Šuta zároveň upozornil, že denní limit pro polétavý prach (PM10) je podle měření překračován v centru města a v okolí výstaviště.
Vedení Brna si problémy uvědomuje. Podle něj se ale na špatném stavu často podepisují ekologové tím, že brání nové výstavbě. Brno podle Šuty předstihuje v měřeních i mnohá severočeská nebo severomoravská města proslulá špatným stavem ovzduší, jako jsou Most, Ústí nad Labem, Třinec nebo Frýdek-Místek.
Zákon a evropská směrnice o ovzduší oficiálně povolují překročit denní limit (50 mikrogramů na metr krychlových) pro znečištění prachem po 35 dnů v roce. Podle údajů ČHMÚ ale letos překročila limit 36krát monitorovací stanice Brno-střed, a to již 23. března, a 8. září nově i stanice Brno-Výstaviště.
Problémy jsou podle Šuty i v dalších částech města. Upozornil, že prach zhoršuje zdraví lidí a může vést i k vyšší úmrtnosti.
Náměstek brněnského primátora Ladislav Macek (ČSSD) dnes ČTK řekl, že o potížích vedení města ví a snaží se je řešit.
„Mnohé stavební dopravní projekty brzdí sami ekologové obstrukcemi při jednáních o těchto projektech,“ uvedl. Připomněl tříměsíční zpoždění při stavbě nových Královopolských tunelů, opravě Žabovřeské ulice nebo stavbě garáží v Panenské ulici.
Zdroj: ČTK
Foto: RIOT
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.