čtvrtek 4. června 2020 Dalibor

Archeologové odkryli v Tišnově pravěké sídliště

Archeologové odkryli v Tišnově na Brněnsku pravěké sídliště. Tehdejší obyvatelé se podle nálezů zabývali například výrobou textilu, nástrojů z kostí a parohů a překvapivě také ozdob z jantaru, fosilní pryskyřice jehličnanů. Vyplývá to ze zprávy, kterou na svém webu zveřejnil Ústav archeologické památkové péče Brno.

Záchranný archeologický výzkum v Tišnově se uskutečnil před plánovanou výstavbou bytového domu na jihovýchodním konci ulice Dlouhá. Při této příležitosti se podařilo odkrýt pokračování pravěkého sídliště, které bylo náhodně objeveno již loni při budování jihovýchodního konce komunikace této ulice.

„Nejstarší doklady osídlení v prostoru budoucího bytového domu patřily nositelům kultury s moravskou malovanou keramikou z přelomu mladší a pozdní doby kamenné. Mezi běžnými sídlištními jámami se vyskytlo také několik hlubokých žlabovitých objektů, jejichž smysl zatím zůstává nejasný," uvedl archeolog Michal Přichystal.

Vrchol doby osídlení místa podle něj spadá do starší doby železné, tedy období, které trvalo zhruba mezi lety 750 - 450 před naším letopočtem. Archeologové našli základy dvou nadzemních staveb kůlové konstrukce a dva nejspíše suterény patrových budov.

Z mladší doby kamenné odborníci nalezli trosky hrnčířské pece s vypalovací komorou oddělenou od dvou topných kanálů oválným roštem a s navazující předpecní jámou.
 

Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.