Antiekologickou cenu Ropák roku 2016 dostal ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Ropákem se stal mimo jiné kvůli tomu, že jeho resort opět zablokoval zařazení lokality Louky u Přelouče do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000. Ťoka ocenění pobavilo.
Cenu Zelená perla 2016 za antiekologický výrok získal poslanec Roman Váňa (ČSSD). Na úmysl vedení Prahy, aby se na Malostranském náměstí zrušilo parkoviště pro automobily, reagoval slovy: „S auty je to náměstí hezčí, smysluplnější, živější, prázdné bez aut mi to přijde podle návrhů, co jsem viděl, ošklivější, nelidské."
Poslanec se brání, že jeho výrok byl vytržený z kontextu. Na tom, že je jedno z nejznámějších pražských náměstí nyní ošklivé, trvá. Nepodařilo se podle něj využít potenciál lokality. „Žádná setkání občanů tam nejsou, žádné akce se tam nepořádají, a pokud tam byly nějaké výstavy, tak byly nepovedené," řekl Váňa novinářům.
Ťoka zato udělení Ropáka roku pobavilo. „Jestli jsem získal Ropáka za to, že nechci speciální režim ochrany pro modrásky u Přelouče, které navíc náš resort pomohl přesunout podle požadavků ekologů na náhradní místo, kde spokojeně žijí, stejně jako v řadě jiných lokalit, pak jsem s cenou ještě spokojenější," uvedl ministr. Dodal, že Děti Země v současnosti blokují téměř všechny klíčové dopravní stavby od modernizace dálnic D1 po výstavbu nových úseků dálnic D3, D6, D11, D35. Podle ministra je nenapadají kvůli konkrétním ekologickým výhradám, ale z principu.
Ministr letošního Ropáka roku kromě lokality u Přelouče dostal i za hlavní podíl na rozhodnutí české vlády o zařazení kaňonovitého údolí Labe v CHKO České středohoří do evropské soustavy chráněných území Natura 2000 bez cenných bahnitých a štěrkových náplavů. Podle ekologů má odpovědnost i za povolení ročního zkušebního provozu na dálnici D8 Lovosice - Řehlovice v CHKO České středohoří a za předložení návrhu na jednání vlády neprovádět nové hodnocení vlivů u několika účelově vybraných dopravních staveb.
Loni, stejně jako o rok před tím, dostal "ropáka" tehdejší ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) za to, že se mu podařilo prosadit prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v lomu Bílina. Cenu Zelená perla 2015 za antiekologický výrok získal prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý za komentář ke studii o jaderné elektrárně Dukovany.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.