Brno udělilo třináct Cen města Brna pro rok 2016. Oceněn byl i válečný veterán Emil Boček

Galerie osobností Brna se opět rozrostla. Mezi laureáty je například Emil Boček, jenž působil u britského Královského letectva. Městská část, kde bydlí, po něm koncem loňského roku pojmenovala tramvaj. Ceny vzešly z 60 návrhů, které byly podány do 12 oblastí. Ocenění letos nedostal nikdo z dramatického umění.

Primátor Petr Vokřál (ANO) před předáním cen uvedl, že laureáti jsou vynikajícími osobnostmi, které šíří dobré jméno města po celém světě. "Město definují lidé, kteří tu žijí a tvoří a tím dělají toto město výjimečným," uvedl Vokřál. Zmínil také dnes zesnulého trenéra krasobruslařů Ivana Rezka, který vedl mistry světa Reného Novotného s Radkou Kovaříkovou a ocenění za přínos městu se tak už nedočká.

Za mimořádný přínos městu dnes získal cenu právník Stanislav Sedláček, který působí na katedře správní vědy a správního práva Masarykovy univerzity a také se věnuje malbě. Jeho díla si odvezli z Brna jako dar například papež Benedikt XVI. či britský princ Charles.

V oblasti technické vědy uspěl Aleš Svoboda, iniciátor a garant záchrany historicko-architektonických hodnot brněnského podzemí. Mezi tři nejznámější patří Labyrint pod Zelným trhem, Mincmistrovský sklep a kostnice u svatého Jakuba. Svoboda nyní chystá pro město další prohlídkové trasy v centru města, které budou svědčit zejména milovníkům adrenalinu.

V přírodních vědách byl oceněný Ivan Holoubek, který se podílel na založení katedry ochrany a tvorby životního prostředí na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity a později inicioval založení Národního centra pro toxické látky.

V lékařské vědě a farmacii uspěl Pavel Bravený, první porevoluční děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, ve společenských vědách ocenění získal Jiří Munzar působící v oboru dějin německé literatury.

V architektuře a urbanismu zaujal brněnské radní Ivan Koleček, který vedl výuku v architektonickém ateliéru VUT v Brně a kromě výuky zajišťoval pro studenty praxi v ČR i v zahraničí. Ve výtvarném umění se stal laureátem Jan Šimek, jehož sochy a realizace jsou i v Brně, v hudbě se uplatnil Zdeněk Kluka, který založil skupinu The Progress Organization a je stále hudebně aktivní i v jiných formacích.

Za literární činnost a publicistiku získal cenu města Jaroslav Erik Frič. Po sametové revoluci založil nakladatelství Votobia a později nakladatelství Vetus Via. Založením občanského sdružení Proximus a obecně prospěšné společnosti Christiania se rozhodl podporovat menšiny, kulturu a národní paměť. Ve sportu převzal cenu stříbrný olympijský medailista a mistr Evropy v krasobruslení Karol Divín a v mezinárodní spolupráci města Brna Jana Šubrová, která se zasloužila o dobré vztahy Brna s městem Poznaň a podílí se na projektech jako Dny polské kultury a podobně.

In memoriam získal ocenění Jindřich Höhm známý svou teorií vyučování tenisu. Vedl také 11 let jako kapitán československé tenisové juniory.

Zdroj: ČTK, MMB

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky Brno, Emil Boček, Royal Air Force, Petr Vokřál, ocenění, umění, Aleš Svoboda, René Novotný, Radka Kovaříková, ANO 2011, Benedikt XVI., Stanislav Sedláček

Komentáře

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.