Letošní rok končí třemi superúplňky, ale jen dnes bude k vidění extra superměsíc

Superúplněk nebo také superměsíc je úkaz, při kterém uvidíme Měsíc v nejbližší vzdálenosti od Země od roku 1948. Podobný jev nastane znovu až za osmnáct let.

 

 

 

Měsíc kolem Země obíhá po elipse, tudíž se od ní vzdaluje a znovu přibližuje. Letošní rok je ale zvláštní tím, že se k Zemi přiblíží po 68 letech nejblíže.

Šestnáctého října jsme mohli poprvé zpozorovat větší měsíc. Ano, měsíc je pořád stejně velký, ale díky jeho měnící se vzdálenosti a oběhu kolem Země se nám pokaždé jeví jinak. Podobnou vzdálenost bude mít i 14. prosince. Dnešní úplněk, 14.listopadu, označují vědci z agentury NASA za takzvaný „extra supermoon“. Měsíc bude nejblíže naší planetě za posledních 68 let. Tentokrát ve vzdálenosti asi 356 509 km. 

Dnešní měsíc bude vypadat přibližně o 10% větší než normálně a o 30% bude jasnější. Nebude však tak lehké poznat pouhým okem rozdíl. „Úplněk připadá 14. listopadu na 14:52 SEČ. Asi dvě hodiny poté, před 17. hodinou vyjde u nás Měsíc nad severovýchodní obzor. Nejvýše na obloze bude až krátce po půlnoci, kdy bude nad jihem v souhvězdí Býka,“ uvedl na webu České astronomické společnosti Martin Gembec. 

Petra Kornetová

Foto: NASA, printscreen z videa

Zdroj: Olomoucká drbna

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Země, NASA, Měsíc, Česká astronomická společnost

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.