Digitalizaci a následné zpřístupnění spisů zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela chystá v příštích letech jeho brněnské muzeum spravované Masarykovou univerzitou.
Cílem je zajistit volné licence a nabídnout dokumenty skrze web všem zájemcům, uvedl v tiskové zprávě ředitel Mendelova muzea Ondřej Dostál. První spisy mají být zpřístupněné koncem listopadu.
Originální dokumenty uložené v prostorách starobrněnského opatství, kde Mendel kdysi působil, se po digitalizaci stanou součástí databáze Biodiversity Heritage Library. Volně přístupné tak budou například Mendelovy poznámky nebo Darwinovy knihy s dodatky zakladatele genetické vědy.
"Mendelova práce patří k tomu nejlepšímu, co povstalo z lidské mysli, a my máme povinnost ji zpřístupnit veřejnosti. Muzeum vystavuje a spravuje část originálů, ale nemůže je půjčovat každému, kdo by chtěl," řekl Dostál. Muzeum rovněž plánuje přepis ručně psaných dokumentů do čitelnější podoby a překlad z němčiny do angličtiny.
Biodiversity Heritage Library vznikla v roce 2005 s cílem zvýšit dostupnost přírodovědné literatury. Součástí konsorcia knihoven, muzeí a univerzit je Národní muzeum v Praze a nově také Mendelovo muzeum. Databáze obsahuje více než 170.000 svazků a 100.000 titulů, jejichž velkou část tvoří vzácné historické originály, jinak těžko dostupné.
Mendelovo muzeum na konci července otevřelo novou stálou expozici s názvem Gregor Johann Mendel - příběh skromného génia. Zakladatele genetiky představuje v moderním pojetí.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.