Nový hybridní skener nahradil od letoška v Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) v Brně zařízení staré více než deset let. Přístroj bezmála za 65 milionů korun kombinuje dvě radiologické vyšetřovací metody v jednom vyšetření a je šetrnější pro pacienty, řekl dnes primář Oddělení nukleární medicíny Zdeněk Řehák.
Skenery slouží k funkční diagnostice různých nádorových onemocnění. Nový systém pomůže lékařům k podrobnějšímu popisu nálezů a rozpozná i menší ložiska nádorů. "Nový přístroj je vysoce citlivý a pracuje s nižšími dávkami radiofarmak, tudíž je tam i nižší ozáření pacienta," uvedl Řehák. Zařízení je také rychlejší a při snímání mohou lékaři ovlivňovat různé parametry.
Přístroj funguje od pondělí ve zkušebním provozu a stihl vyšetřit tři pacienty. Podle Řeháka je v plánu deset vyšetření denně. Zařízení stálo téměř 65 milionů korun, z nichž 18 milionů zaplatil Masarykův onkologický ústav a zbylé výdaje pokryla dotace ze státního rozpočtu.
Nové přístroje získala i ústavní lékárna, kde se vyrábějí léky pro potřeby Oddělení nukleární medicíny. MOÚ ze svých finančních prostředků pořídil za 17 milionů korun dva laminární boxy pro přípravu radiofarmak a zařízení pro
tvorbu fluorodeoxyglukózy, která je nejčastějším léčivem v onkologické diagnostice. "Boxy umožňují jednotlivé dávky pro konkrétního pacienta, ročně se připraví asi 4500 radiofarmak," řekl Michal Budínský z lékárny.
Nová zařízení vyhoví denní poptávce léčiv a umožní i přípravu nových radiofarmak. Masarykův onkologický ústav ročně v ambulancích ošetří kolem 200.000 lidí a hospitalizuje asi 10.000 pacientů.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.