Lidé mohou ode dneška na brněnském hradu Špilberk nahlédnout do tváře moravského markraběte a římského krále Jošta, který zemřel v roce 1411.
Odborníci podobu vladaře zrekonstruovali na základě laserového scanování odlitku lebky, počítačového modelování obličejových tkání a výslednou podobu vytiskli na 3D tiskárně. V této formě jde o první rekonstrukci historické osobnosti v České republice. Výsledek dnes představili novinářům.
Jošt žil v letech 1351 až 1411. Byl synem moravského markraběte Jana Jindřicha a synovcem českého krále a římského císaře Karla IV. Pohřbený je v brněnském kostel u sv. Tomáše. Lidé se mohli na jeho pozůstatky podívat v roce 1999, kdy se v kostele dokončoval archeologický průzkum. Od této doby mají odborníci parametry jeho lebky. Z nich vycházeli i po 15 letech při nové rekonstrukci podoby vladaře.
"Úkolem bylo ukázat Jošta na vrcholu jeho politické moci, tedy jak vypadal koncem 14. století," uvedla Petra Urbanová z přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Podle ní si Jošt velice zakládal na plnovousu, kterým zřejmě maskoval předsunutou čelist. Markrabě a později římský král byl s výškou přes 180 centimetrů na svou dobu velice vysoký a robustní. Například jeho strýc Karel IV. byl o deset centimetrů menší. "Když Jošt někam přišel, musel budit velkou pozornost," uvedla Urbanová.
Odborníci sice vycházeli při modelaci podoby panovníka z jeho kosterních pozůstatků, snažili se ji ale dát do dobového kontextu. Dělali proto také rešerši módy, která do českých zemí přicházela s Lucemburky z Francie. Jošt na 3D podobě má i vlasy. "Barvu vlasů jsme si vypůjčili z dobové iluminace,která nemusí být přesná a podléhala uměleckým vlivům," uvedl historik Muzea města Brna Ctibor Ostrý.
Jošt podle historiků patřil k největším politikům, kteří se na Moravě narodili. Po otci Janu Jindřichovi zdědil titul moravského markraběte a v roce 1410 byl zvolen římským králem, brzy nato však zemřel. Za dobu své vlády obnovil v Brně mincovnu, byl známý svou učeností a sečtělostí.
Jošt se v posledních letech stává v Brně populární historickou postavou. Loni mu město odhalilo na Moravském náměstí jezdeckou sochu. Osmimetrové dílo vážící čtyři tuny je turistickou atrakcí, podobně jako hodinový stroj na náměstí Svobody. Kůň s jezdcem stojí u kostela svatého Tomáše, kde je Jošt pohřbený, pár metrů od starší sochy stejné postavy. Středověký vladař v kamenné podobě podpírá vchod do někdejší budovy místodržitelství.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Fantastické.Klobouk dolů.Bylo by naprosto famozní,kdyby naši přední odborníci v podobných rekonstrukcích našich historických osobností v budoucnosti pokračovali.Věřím, že rekonstrukce v této formě je nesmírně nákladná,ale výsledek je božský.Můj sen by v takové podobě byl Jan Lucemburský.Jeho dobře dochované kosterní pozůstatky byly sice bez spodní části lebky,ale třeba by se podoba dala dokončit dle dochovaných soch a portrétů jeho příbuzných.Moc by mne zajímalo nakolik je věrná jeho jediná socha v triforiu sv.Víta od mistra Petra Parléře. Rajnochová žaneta