Vysílá studio Brno. V televizní výstavě na Špilberku si lidé zkusí AZ-kvíz i moderování

Stanice z Četnických humoresek, zpravodajské studio nebo titulkovací buben – tohle a mnoho dalšího čeká návštěvníky na nové interaktivní výstavě na hradě Špilberku.

Muzeum města Brna ji tam ve spolupráci s Českou televizí připravilo k 55. výročí založení
Televizního studia Brno a zve k nahlédnutí do zákulisí slavných pohádek, seriálů a pořadů.

Tvůrci se snažili, aby byla výstava interaktivní a návštěvníci si mohli některé profese i vyzkoušet. Výstavu lidé najdou v devíti místnostech. Uvidí zde staré televizory, starou televizní techniku, ale mohou si také zkusit namlouvat dabing nebo si zahrát na moderátora zpravodajství, který čte z čtečky. "Je to výstava, kde si lidé mohou na všechno sáhnout a leccos si vyzkoušet," poznamenal ředitel brněnského studia Jan Souček. V jedné z částí si také mohou okusit televizní manipulaci, tedy to, jak lze sestříhat a prezentovat reportáž o daném tématu. "Uvidí tři různé
varianty. Jsme rádi, že výzkumy potvrzují, že naše zpravodajství je objektivní a vyvážené
," řekl Souček.

V expozici je také řada kostýmů z Četnických humoresek či některých starších pohádek. Dramatické okamžiky připomíná velkoformátová fotografie tanku před televizní budovou Typos v centru Brna při okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Z Brna se poprvé vysílalo ze dvorany hotelu 6. července 1961, jednalo se o pořad Sedmikrásky nad Brnem. "V říjnu se vysílalo poprvé krajské zpravodajství, v srpnu sportovní přenos a v prosinci divadelní inscenace. Od začátku se tedy v Brně zformovalo plnoformátové studio, kterým chceme být i dnes a do budoucna," řekl Souček. Za výstavou stojí kurátor Martin Samson z Muzea města Brna, který se v expozici snažil uplatnit jak časovou, tak tematickou osu.

Výstava je také předělem ve fungování studia, protože aktuálně už se zaměstnanci stěhují z paláce Typos do nového studia v Líšni, které bude vybavené moderní televizní technikou. "Brno bude předobraz toho, jak si představujeme v budoucnu fungování studia v Praze i v Ostravě," řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák. Slavnostní přestřižení pásky nového studia se předpokládá na začátku října, už o měsíc dříve se má z Líšně vysílat zpravodajství.
  

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky výstava, Brno, studio, Špilberk, studium, Četnické humoresky, Jan Souček, Česká televize, Muzeum města Brna, hrad, Petr Dvořák, Líšeň

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.