Počasí dnes4 °C, zítra2 °C
Sobota 23. listopadu 2024  |  Svátek má Klement
Bez reklam

Lékaři v Brně vyvinuli vakcínu, která může pomoct dětem s nádory

Odborníci a lékaři z Brna vyvinuli novou vakcínu z vlastních buněk pacienta, která by v budoucnu mohla pomáhat v léčbě dětí se zhoubnými nádory. Cílem vakcíny je zvýšit imunitu nemocného tak, aby byl sám schopný s nádorem bojovat, řekl novinářům přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba.

Podle přednostky Farmakologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Reginy Demlové jsou nyní lékaři na počátku testování bezpečnosti vakcíny. Aplikovali ji dvěma pacientům, výsledky studie o bezpečnosti přípravku a jeho efektivitě by mohly být hotovy zhruba za rok a půl. Pokud vše dobře dopadne, k pacientům by se mohla dostat v řádu několika let.

Na vývoji vakcíny, jejíž příprava trvala asi tři roky, spolupracovala Masarykova univerzita, Fakultní nemocnice Brno a Masarykův onkologický ústav. Výzkum a vývoj, ale také úprava vhodných prostor stála 20 milionů. Velkou část hradilo ministerstvo školství.

Lékaři vytvoří vakcínu tak, že nemocnému odeberou bílé krvinky a část nádoru. "Za speciálních podmínek v čistém prostředí pak školíme bílé krvinky s nádorovou tkání pacienta tak, že se snažíme naučit bílé krvinky, aby poznaly nádor ve vlastním těle, začaly s ním bojovat a vyhnaly ho. Potom tyto vyškolené bílé krvinky pícháme pacientovi do kůže," popsal metodu Štěrba. Podle Dalibora Valíka z Farmakologického ústavu LF MU se lékaři snaží ampulku s vakcínou aplikovat aspoň desetkrát, někdy to ale není možné.

Štěrba však upozornil, že tato imunoterapie sama o sobě na vyléčení nestačí a musí být součástí standardní onkologické léčby, která obsahuje chemoterapii, radioterapii a operaci. Než bude moci být vakcína dostupná pro nemocné, musí se ještě uskutečnit studie se zhruba dvacítkou vhodných pacientů, která více napoví o bezpečnosti a účincích vakcíny. Zatím lékaři zařadili do studie sedm pacientů, dva už vakcínu dostali.

Podle Štěrby se každý rok na brněnské klinice objeví kolem 150 dětí se zhoubnými nádory. "Je to asi 45 procent všech dětí se zhoubnými nádory v celé České republice. Pravděpodobnost pětiletého přežití je zhruba u 83 procent. Znamená to, že téměř u pětiny dětí stávající postupy nestačí. A právě kvůli takovým jsme šťastní za novou vakcínu," dodal Štěrba.

Zdroj: ČTK

Štítky vakcína, rakovina, pacient, Brno, Jaroslav Štěrba, Fakultní nemocnice Brno, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, Masarykova univerzita, Masarykův onkologický ústav, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Lékaři v Brně vyvinuli vakcínu, která může pomoct dětem s nádory  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.