Tok migrantů do Česka se zastavil. Počet lidí, kteří přecházejí přes české území, klesl. Policie v posledních dnech zadržela "jednotky lidí" bez povolení. V diskusním pořadu televize Prima to včera řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).
Příští týden se sejde s ombudsmankou Annou Šabatovou, která podmínky v uprchlických zařízeních kritizovala. Podle Chovance odpovídají úrovni 21. století.
"Migrační tok k nám se zastavil. Počty klesly," uvedl Chovanec. V posledních dnech podle něj policie zadržela denně pět či sedm lidí bez povolení, uprchlíky "ve lhůtě 14 dnů" vrací do Rakouska.
Podmínky zadržených, kteří končívají v detenčních zařízeních, kritizovala před pár dny ombudsmanka. Po své kontrole v táboře v Bělé - Jezové uvedla, že tam děti uprchlíků "žijí hůř než čeští vězni". Nemají teplé oblečení a obuv, hygienické podmínky jsou nedostatečné, uprchlíci spí na matracích na podlaze v tělocvičně, v noci je budí policie. Situaci dlouhodobě kritizují české nevládní organizace. Ke kritikům se připojil i komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks.
Chovanec se příští týden se Šabatovou sejde. Trvá na tom, že podmínky uprchlíků v Česku odpovídají 21. století. Otevírají se další zařízení v Drahonicích a Balkové, v jednom táboře vzniká trakt pro matky s dětmi, uvedl ministr. "Podmínky u nás jsou nadstandardně lepší než na nádraží Keleti v Maďarsku, přesto dbáme na lidská práva," řekl ministr. Dodal, že zařízení v Drahonicích přebírá vězeňská služba.
Podle Křesťansko-sociální platformy ČSSD je přístup Česka k uprchlíkům příliš represivní, což je v rozporu s hodnotami sociální demokracie i zájmy ČR. Prohlášení zveřejnil internetový Deník referendum. Text podepsalo 14 lidí, mezi nimi třeba senátor a exministr vnitra František Bublan (za ČSSD). Pisatelé apelují na vedení strany, aby se zasadilo o změnu. "Nabídnout nový domov lidem, kteří by mnohdy znamenali obohacení pro řadu sfér naší společnosti, není správné jen z humanitárního hlediska, ale i z hlediska ryze pragmatického," uvedla platforma. Podle ní by ČSSD, která je za resort vnitra odpovědná, měla přispět k ukončení praxe zavírání uprchlíků.
Také podle nevládních organizací vláda a příslušné instituce vidí běžence jen jako "bezpečnostní problém", pomoc se příliš neřeší. Zapojuje se tak hlavně policie a vnitro, ne ostatní resorty, uvedli zástupci neziskovek.
Podle Chovance se Česko do budoucna bez migrantů neobejde, "masová vlna ale není vhodná". Nechce prý šířit xenofobii, ale ostražitost. Ministr míní, že ČR není xenofobní, když v ní je na půl milionu cizinců. Podle statistického úřadu žilo na konci prvního pololetí v zemi 458.229 lidí ze zahraničí, velká část z nich pocházela z EU. Zhruba 99.000 bylo Slováků, téměř 20.000 Poláků a přes 20.000 Němců.
Chovanec se obává toho, že migranti přicházejí do Evropy s velkými očekáváními, protože pašeráci jim "naslibují úplné bludy". Většina z příchozích prý brzy pochopí, že z nich budou po dlouhou dobu občané druhé kategorie. "Musíme vzkázat světu, že lidem chceme pomáhat u nich, ať nechodí sem," dodal Chovanec.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.