Integrovaný systém pro sledování sucha je hlavním výsledkem činnosti specializovaného týmu, který vznikl kolem Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR v Brně.
Primární cílovou skupinou jsou zemědělci, systém dostupný na webových stránkách www.intersucho.cz však využívají také zahradníci, pěstitelé zeleniny, ovoce a vinné révy, stejně jako lesníci. Možná se rozšíří také do zahraničí. V těchto dnech systém pro velkou část země signalizuje extrémní sucho.
Systém umožňuje posoudit intenzitu zemědělského sucha a jeho dopadů na výnosy. Pro celé Česko ve vysokém rozlišení poskytuje údaje o půdní vlhkosti a stupni sucha. Údaje se aktualizují každé pondělí.
Akademie věd plánuje další rozvoj systému, oznámila Eva Jurková z Centra výzkumu globální změny. Cílem je zlepšit prognózu výnosů, zpřesnit předpovědi sucha a zmapovat sousední státy. V budoucnu by mohlo dokonce vzniknout Středoevropské centrum pro sledování sucha.
Na činnosti týmu se momentálně podílí asi 40 lidí z Akademie věd, brněnských vysokých škol i dalších pracovišť, včetně zahraničních. Členové týmu připravují například rozsáhlou monografii Sucho v českých zemích - minulost, přítomnost, budoucnost. Slavnostně ji představí v září.
Současné sucho v Česku je nejhorší za posledních 12 let. Postihlo toky i podzemí vody a situace se bude zhoršovat, protože trvalý a vydatný déšť se v nejbližší době nečeká, uvedll dnes náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu pro hydrologii Jan Daňhelka. Následující čtyři týdny mají být podle meteorologů srážkově jen normální až slabě podnormální a převažovat mají bouřky, nikoliv trvalý déšť.
Problém sucha se dostal i na program jednání vlády, která se ve středu bude zabývat zmírněním jeho dopadů.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.