Důsledky tání ledovců chtějí zkoumat vědci z Masarykovy univerzity při výpravě na Špicberky. První část expedice dnes vyrazila z Brna, v cíli zůstane dva týdny. Druhá skupina se na ostrovy, které představují nejsevernější součást Norska, vypraví v srpnu, oznámila novinářům Martina Fojtů jménem univerzity.
Expedici tvoří odborníci z přírodovědecké fakulty, kteří se budou věnovat výzkumné práci a zároveň povedou terénní kurz polární ekologie pro studenty geografie a geologie. Kurz se odehraje v centrální části souostroví Špicberky v blízkosti opuštěného města Pyramiden, kam se skupina dostane na motorových člunech.
Podle vědců jde o mimořádně zajímavou oblast. "Vlivem probíhající klimatické změny zde dochází k velmi intenzivnímu tání ledovců, degradaci dlouhodobě zmrzlé půdy a na nově odledněných územích k postupnému rozvoji života," uvedl Daniel Nývlt, jenž se specializuje na polární ekologii.
Cílem odborníků je monitorovat klimatické podmínky a sledovat plošné změny ledovců, vodních toků nebo jezerních prostředí. Nasbíraná data přispějí k vysvětlení vlivu klimatické změny na přírodní prostředí Arktidy a studentům umožní získat nové terénní zkušenosti a znalosti, které jsou ve střední Evropě těžko dostupné.
Výzkum i výuka studentů se odehrávají ve spolupráci s odborníky z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kteří v oblasti provozují terénní stanici a zvou na ni i kolegy z jiných pracovišť.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.