Studenti brněnského Vysokého učení technického (VUT) vytvořili pátý typ své formule, tentokrát nazvaný Dragon 5, se kterým se pod záštitou své školy zúčastní mezinárodního projektu Formula Student (Formula SAE).
Jde o celosvětovou soutěž zhruba 600 technických univerzit, v níž posluchači soutěží o to, kdo navrhne, postaví a nakonec i zvítězí v závodě formulí. Řekl to za tým 30 tvůrců Dragonu 5 posluchač VUT a jeden z řidičů vozu Patrik Štipák.
Na projektu pracují bakaláři a magistři, účast doktorandů pravidla nepovolují. Úkolem každého týmu je svůj původní vůz podstatně inovovat. Práce na projektu začíná po skončení posledního ročníku, tedy v září. Brzy začne testování Dragonu 5. Počítá se se závody v Německu, Maďarsku, ČR a Itálii.
Formule z VUT má nyní ve srovnání s loňskem nový motor. Studenti použili jednoválcový s turbodmychadlem. "Patříme k jedněm z mála na světě, který se pro něj rozhodli. Motor jsme si sami vyvinuli a zvažujeme, že si jej necháme patentovat," řekl další člen týmu tvůrců vozu Lukáš Fryšták.
K dalším změnám patří nové zavěšení podvozku a úpravy aerodynamiky. Formule by měla být nejen hbitější, ale i lépe ovladatelná. Použity na ni byly ty nejmodernější materiály.
Koncem července by se Dragon 5 mohl zúčastnit závodů v německém Hockenheimu, kam se tým může registrovat jen na základě úspěšného zvládnutí vědomostní zkoušky. Koncem srpna se pak pojede obdobný závod v maďarském Györu, od 3. do 6. září na něj navazuje závod v Mostu, za nímž je pak závod v italském Varano de´Melegari podporovaný značkami Ferrari nebo Maserati.
Loni se týmu z VUT dařilo. V Německu získal 11. místo v Design prezentaci, v níž se hodnotí technické znalosti týmu. Sedmé místo obsadil tým v kruhovém testu, jenž je zaměřený na sílu podvozku. Z Maďarska si studenti přivezli páté místo ve vytrvalostním závodě. Loni skončili se svým Dragonem 4 na 80. místě z celkových 600 účastníků, mírně si polepšili.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.