V Brně je na prodej památkově chráněný palác za 30 milionů Kč

V Brně je na prodej památkově chráněný palác Bernharda a Samuela Morgensternových. V minulosti fungoval například jako správní budova druhého největšího brněnského pivovaru a sladovny Moravia nebo v něm sídlil Červený kříž. Ve výběrovém řízení je od kupujících požadována cena 30 milionů korun. Řekl to Juraj Tréger ze společnosti Realspektrum, která prodej zajišťuje.

Palác Bernharda a Samuela Morgensternových při křížení ulic Kotlářské a Štefánikovy je z let 1886 až 1887. Na prodej je v souvislosti s insolvenčním řízením společnosti ADAPO Brno, spol. s r.o., která je v likvidaci. Výběrové řízení na jeho prodej končí podáním nabídek ve středu. "Zajištění věřitelé poté, co se seznámí s nabídkami, rozhodnou o případném prodeji paláce," uvedl Tréger.

V Brně je na prodej památkově chráněný palác Bernharda a Samuela Morgensternových. V minulosti fungoval například jako správní budova druhého největšího brněnského pivovaru a sladovny Moravia nebo v něm sídlil Červený kříž. Ve výběrovém řízení je od kupujících požadována cena 30 milionů korun. Na snímku z 23. června je detail výzdoby nad dveřmi v prvním patře paláce.

Podle něj podle prohlídek nemovitosti je o palác zájem. "Bylo asi sedm prohlídek s tím, že někteří si palác prošli s architektem nebo stavařem," dodal Tréger.

Palác Morgensternových je kulturní památkou od roku 2009. "Objekt představuje ve své dispozici pozoruhodnou ukázku palácové stavby pozdního historismu kombinující funkci rodinného apartmá v jižní části s úřadovnami firemní centrály v severní části," uvedl Aleš Homola z brněnského Národního památkového ústavu.

Podle něj jsou hodnotná i průčelí objektu nebo nároží do křížení ulic Kotlářská a Štefánikova s arkýřem. Stavba v některých prvcích nese podle odborníků výrazné znaky svého tvůrce - architekta Josefa Nebehostenyho. "Celý objekt je dobře dochován včetně řady cenných uměleckořemeslných detailů," uvedl Homola.

Objekt fungoval jako firemní centrála Morgensternovy sladovny a později pivovaru Moravia, který patřil k největším na Moravě. Samuel Morgenstern působil v pivovarnictví a sladovnictví. Pronajaté měl pivovary v Brně-Řečkovicích a Králově Poli. Podílel se i na založení pivovaru Moravia, který na místě fungoval až do hospodářské krize za první republiky, kdy byla výroba zastavena. Poslední významným vlastníkem a nájemce objektu byl Červený kříž, dnes je palác prázdný.

Zdroj: ČTK

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Brno, palác, pivovar, Červený kříž, slad, Samuel Morgenstern, První republika, Národní památkový ústav

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.