Konec školního roku je neodmyslitelně spjatý s rozdáváním vysvědčení. Strážníci dnes budou u přechodů a silnic u téměř třiceti škol dohlížet na bezpečnost dětí. Upozorňují řidiče především na dodržování rychlosti jízdy a snížené soustředění školáků.
Už dnes začínají dětem prázdniny a půjdou do školy naposledy pro vysvědčení. Okolo téměř třiceti základních škol se tedy v blízkosti přechodů pro chodce a rušných silnic objeví posílené hlídky strážníků. Do rozsáhlé bezpečnostní akce se na severu města zapojí také dva asistenti prevence kriminality.
„Do opatření se zapojí zhruba stovka strážníků napříč celým Brnem. Hlídky budou přítomné zejména v ranních hodinách před začátkem vyučování a při odchodu dětí ze školy domů,“ vysvětlil ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.
Pozornost zaměřují také na dodržování pravidel silničního provozu ze strany řidičů i chodců. Strážníci upozorňují, že vyhlídka prázdnin může u dětí způsobit snížení pozornosti a soustředění. Nebezpečím může být například sledování obrazovek mobilních telefonů nebo poslouchání hudby ve sluchátkách při cěstě do školy i domů.
„Všichni řidiči by proto měli zvolnit a přizpůsobit rychlost jízdy. Chování dětí totiž může být nepředvídatelné,“ dodal Oprchal.
Některé školy uzavřeli své brány dříve. Žáci základní školy Kamínky skončili z důvodu rekonstrukce již 19. června. Na zákládní škole Milénova dostali žáci vysvědčení už dnes. Strážníci proto reagují na aktuální požadavky ředitelů.
S začátkem letních prázdnin se strážníci zaměří i na parky, sportoviště, dětská hřiště nebo přehrady, kde se mládež pravidelně schází, aby mohli předcházet situacím, které by mohly ohrozit zdraví a bezpečnost mladých lidí. Apelují také na rodiče, aby s dětmi mluvili o možných rizicích například alkoholu nebo kontaktu s cizími osobami.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?