Dnes, 17:50
Jadernou elektrárnu Dukovany čeká rozsáhlá modernizace, která má zvýšit bezpečnost, efektivitu i životnost klíčových zařízení. Do obnovy strojoven, turbín, generátorů a dalších technologií důležitých pro dlouhodobý provoz elektrárny letos poputuje celkem 4,4 miliardy korun.
Jadernou elektrárnu Dukovany čeká celá řada změn a novinek. Zástupci ČEZu chtějí letos odstartovat jeden z největších modernizačních projektů posledních let. Zaměří se především na obnovu strojoven a klíčových zařízení jako jsou turbíny, generátory nebo čerpadla. Cílem je zajistit dlouhodobý provoz elektrárny, zvýšit její bezpečnost a zefektivnit výrobu elektřiny.
„Projekt, který letos spustíme, je řadou investičních akcí, které musíme vzájemně koordinovat tak, aby obnova zařízení nejen dávala smysl technicky, ale zároveň přinášela dodatečný efekt ve formě úspor či zvýšení výroby“ uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek. Podle něj jde o jeden z nejvýznamnějších investičních záměrů, které Dukovany v dalších letech čekají. Na zvýšení efektivity a lepší bezpečnost půjde celkem 4,4 miliardy korun.
Jednotlivé modernizační kroky budou probíhat postupně a vždy v návaznosti na plánované odstávky jednotlivých bloků. Každé opatření musí projít detailním technickým i bezpečnostním posouzením, v některých případech také schválením dozorových orgánů.
Vedle obnovy tradičních technologií chtějí v Dukovanech výrazně rozšířit také využívání moderních metod údržby a diagnostiky. Ty zkracují dobu prací, optimmalizují náklady a zároveň snižují délku odstávek bloků.
„Naplno chceme využít například nové metody svařování, protikorozní ochrany zařízení, ale také drony a prvky umělé inteligence. Zároveň budeme dál systematicky digitalizovat ty činnosti, kde to dává smysl,“ přiblížil Zronek.
Impulzem pro spuštění projektu byl pro energetiky blížící se konec životnosti stávajících nízkotlakých dílů rotorů turbogenerátorů a probíhající přípravy pro vyvedení tepla do horkovodu do Brna. Vedle částí parních turbín se specialisté zaměří také na generátory, separátory páry, systémy nízkotlaké a vysokotlaké regenerace, kondenzátory a zařízení sloužící k vyvedení elektrického výkonu
Podle ředitele elektrárny Romana Havlína nyní probíhají detailní analýzy jednotlivých zařízení. „Konečné technicko-ekonomické vyhodnocení celého projektu očekáváme už na konci letošního roku. Modernizace by podle předběžných odhadů mohla přinést zvýšení výkonu jednotlivých bloků o vyšší jednotky megawatt,“ uvedl.
Rozsáhlé změny se promítnou také do personální oblasti. Elektrárna dlouhodobě počítá s náborem nových zaměstnanců, především z technických oborů. „V Dukovanech aktuálně končí takzvaná generační obměna. Část pracovníků, kteří se podíleli na dokončování a spouštění elektrárny, postupně odchází do důchodu a na jejich místa nastupuje nová generace. Z pohledu personálu tak dnes patříme mezi opravdu mladé elektrárny,“ dodal Havlín.
V Dukovanech dnes pracuje přibližně 1 780 zaměstnanců s průměrným věkem okolo 42 let, téměř polovina z nich má vysokoškolské vzdělání.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám