Probíhá druhé sčítání motýlů nazvané Motýlí půlhodinka. Pomůže přírodě i vědcům

Autoři , | Foto Pixabay.com

Motýli mizí z krajiny – a spolu s nimi květnaté louky, ptáci a další život. Přitom stačí půl hodiny pozorování, které může přírodě i vědcům výrazně pomoci. Přidejte se proto v tomto týdnu, tedy až do neděle 20. července, k celostátní akci Motýlí půlhodinka. Sčítat motýly můžete na zahradě, při procházce i na výletě. A klidně i více dní za sebou na různých místech.

Motýlí půlhodinka je jedním ze způsobů, jak pomoci přírodě. Stačí si vybrat místo, kde budete půl hodiny sledovat, jaké motýly potkáte. Počet i druhy zaznamenáte do formuláře, který pošlete přes web Motýlí půlhodinky. Ke sčítání nepotřebujete žádné speciální vybavení ani odborné znalosti, jen trochu času a chuť vnímat okolí. Nicméně dopředu si nastudovat, jak nejběžnější motýli vypadají, nemůže být na škodu. Klíč pro 10 nebo 35 nejčastějších druhů motýlů u nás můžete najít na webu Motýlí půlhodinka

Motýli jsou krásní a velmi citliví ukazatelé stavu prostředí. Tam, kde se jim daří, je obvykle krajina plná života. Jenže dnes je často problém potkat i jen jednoho ze zhruba 160 druhů denních motýlů, které u nás žijí.

Některé druhy se kvůli změně klimatu přesouvají ze Středomoří k nám, jiné naopak ustupují do vyšších nadmořských výšek. Všichni motýli ale narážejí na bariéry, jako jsou sterilní trávníky, lány řepky nebo rozsáhlá zástavba. Pomoci jim může každý – třeba tím, že zjistí, kde vůbec ještě žijí.

„Abychom mohli motýly i přírodu dobře chránit, potřebujeme co nejpřesněji znát, jak na tom její obyvatelé jsou. Nejen vzácní, ale i běžní motýli mizí spolu s kvetoucími loukami, pastvinami a světlými lesy. Zapojení veřejnosti proto velmi vítáme,“ komentoval už dříve sčítání motýlů Zdeněk Fric z Entomologického ústavu Akademie věd. Letos jde totiž už o druhé takové sčítání, první proběhlo na přelomu května a června.

Jak na sčítání?

Sčítání probíhá tentokrát od 14. do 20. července. Ideální je sčítat mezi desátou a sedmnáctou hodinou, nicméně počítejte s tím, že přes poledne si motýli rádi dávají pauzu. Nejlepší je slunečné počasí s teplotami mezi 20 až 30 stupňů. Pozorovat můžete kdekoliv – na zahradě, v parku, u školy nebo na výletě. Záznam se dělá vždy z jednoho konkrétního místa během půl hodiny. Zaznamenávat můžete počty motýlů i více dní. V tom případě je dobré prostřídat různá místa sčítání, každý den je třeba použít nový formulář.

Ten najdete ke stažení na webu Motýlí půlhodinky. Konkrétně ho najdete v sekci Jdu na to v kroku 2.  Na tomto webu pak najdete i přehled nejběžnějších druhů motýlů. Při určování využijte třeba online atlas motýlů nebo aplikaci iNaturalist. Záznam je cenný, i když žádného motýla neuvidíte – i to je pro vědce důležitá informace.

Sčítání je vhodné provádět například na procházce jedním směrem. Vybrat si můžete zahradu, louku, park, cestu na okraji lesa, polní cestu, opuštěný lom nebo mez – zkrátka místo, které je dobře osluněné, není zarostlé hustými keři a jsou na něm květy. Motýla nejlépe určíte, když si sedne. Počkáte, až uvidíte horní i spodní stranu křídel, aby byly dobře vidět určovací znaky.

Motýli se mohou na místo, kde pozorujete, opakovaně vracet. Zkuste si proto dát pozor, abyste nějakého nespočítali dvakrát. Na paměti také mějte, že se sčítají jen denní motýli, ne noční můry. Když si s nějakým druhem nebudete vědět rady, je nejlepší ho neurčovat, anebo ho vyfotit a poradit se.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky motýl, sčítání, příroda, ochrana, Česko

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.