Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekDnes, 14:00
Tak a je to tady! Už posedmé bude Brno čelit vesmírné lavině. Festival planet Brno, výstava obřích nafukovacích těles, se totiž vrací v plné parádě. Letos navíc v poněkud syrové podobě – přiváží totiž Litosféru, model Země bez make-upu (čti: bez vody). Vypadá jako vysušená meruňka, ale věřte, že skrývá víc tajemství než lednice v neděli večer.
Kdy a kde se festival uskuteční? „Zapište si do diářů – první dějství se odehraje od 7. do 13. července, druhé pak od 4. do 10. srpna 2025. Samozřejmě na Kraví hoře. Místo dobytka tam ale najdete planetárium, hvězdárnu a vesmírné modely v láskyplně opečovávaném parku. Zda je nafouknuto, či vyfouknuto, jaký program je připraven, prostě vše podstatné najdete na festivalových stránkách,“ zve primátorka města Brna Markéta Vaňková.
„Model Terralóna, který jsme vytvořili v roce 2020, ukazuje, že je Země živou planetou. Její noční podoba, tedy Temnalóna, co následovala o tři roky později, prozrazuje, že planetu obývá technologická civilizace, tedy mi lidé. No a Litosféra? Ta demonstruje, jak by to tu vypadalo, kdybychom přišli o všechnu vodu – odkryla by se mnohá, našim očím skrytá, tajemství,“ komentuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky, komandér kontaktního centra pro mimozemské civilizace. „Právě v průběhu července vystavíme tyto tři modely vedle sebe. Už to tedy nebude jen výstava, ale umělecká pocta nejdůležitější planetě v celém viditelném vesmíru. Expozici navíc doplní výstava o nejdůležitější tekutině ve vesmíru tvořené z molekul oxidu vodného, obří nafukovací Fegurd a možnost projít si českou cestou do vesmíru. Na nic proto nečekejte, vemte děti, babičku, psa, nebo aspoň sami sebe a vyrazte na Kravák.“
Zkuste si představit, že ze Země odsajete všechnu vodu – oceány, řeky, prameny, i tu láhev minerálky, co vám leží pod sedačkou v autě. Zůstane koule o průměru 1400 km. Sladká voda? Jen 270 km. Pitná voda? Mrňavá bublinka o 55 kilometrech. A bez vody je planeta najednou jako zaprášený koberec – samá hněď a okr. Model Litosféry, vytvořený vizuálním kouzelníkem Martinem Střálkou s týmem hvězdárny, je 512megapixelová podívaná, která ukazuje mořské dno tak detailně, že by si tam i Nemo našel parkovací místo. Prostě Země bez make-upu na vodní bázi.
Voda je nudná? Omyl! Výstava Vodní vesmír odhaluje fascinující svět této životodárné substance. Dozvíte se, proč voda tvoří kapku bez špičky či jaké chemické zázraky se skrývají v její molekule známé jako H₂O. Nad tím vším bude přemýšlet váš mozek, což ostatně není nic jiného než houba plná vody. Zjistíte, že pod zemskou kůrou žijí podivuhodná stvoření, že led se skrývá i na spalujícím Merkuru a vlnobití bylo nejspíš slyšet v dávné minulosti i na Venuši. Nakonec se osvěžíte představou, že oblak v Orionu má tolik vody, kolik by vystačilo na „zalití“ jedné stovky Zemí. Zkrátka, kapka po kapce vás čeká výlet z hlubin naší planety až ke vzdáleným exoplanetám.
Na Kraví hoře je mimo jiné kontaktní centrum pro mimozemšťany (ano, čtete správně). A jelikož víme, že první dojem je důležitý i u návštěvníků z Proximy Centauri, letos zde přistane pětimetrový Fegurd dle návrhu designerské duše Václava Sigursona Kostohryze. A kdo ví, třeba se s ním potkáte i v jiné části našeho časoprostoru. S Fegurdem i autorem, samozřejmě.
V rámci projektu Česká cesta do vesmíru, jehož vyvrcholením je cesta Brňáka Aleše Svobody do vesmíru, si budete moci prohlédnout stejnojmennou výstavu o dějinách československé kosmonautiky. Představuje fascinující příběh — od prvních raket Ludvíka Očenáška přes let Vladimíra Remka do vesmíru, až po současné družice a vesmírné technologie vyvíjené v České republice. Vážně – Česká republika, Brno nevyjímaje, míří ke hvězdám!
…můžete zajít na mimořádné projekce v digitáriu – pro malé, větší i největší, o pozdním odpoledni na fyzikálně-chemické pokusy, co smrdí a vybuchují, komentované podvečerní prohlídky Litosféry, po soumraku na letní kino s vesmírnou duší (doslova), a v průběhu celého dne na další nebeské radovánky. Kompletní program všech kratochvílí je uveden na festivalových stránkách.
Podtitul „pěškobusem“ nevznikl náhodou – řada klíčových ulic směřujících na Kraví horu prochází nezbytnou modernizací a hvězdárna se stala téměř nedobytnou pevností. Naštěstí jen z pohledu automobilové dopravy. Osobní auta proto nechte raději doma, nemáte šanci sem s nimi dojet, natož zaparkovat! Když ale vyrazíte na Kraví horu pěšky, nebudete litovat. Pěkně se protáhnete, navíc si tento vesmírný kopec v centru města v klidu prohlédnete. A bude-li ulice Mučednická průjezdná, lze se během Festivalu planet Brno nechat vyvézt mimořádnou autobusovou linkou z křižovatky Tábor, Veveří, Mučednická, Minská, kde také staví šaliny č. 3 a 10.
Festival planet vznikl v roce 2019 k 50. výročí přistání člověka na Měsíci. Od té doby se nafukuje Lunalón (2019), Terralóna (2020), Marsmeloun (2021), Heliosféra (2022), Temnalóna (2023), Astrosféra (2024) a nově Litosféra (2025). Za tím vším stojí Hvězdárna a planetárium Brno a umělecké uskupení VISUALOVE, za vydatné pomoci Kubíček Visionair (profesionální tvůrci všech druhů nafukovadel), městské části Brno-střed, Dopravního podniku města Brna, Městské policie Brno, SAKO, koupaliště na Kraví hoře, Tepláren Brno, Technologického parku Brno a mediálních borců z National Geographic Česko, KAM za kulturou, SNIP&Co. a dalších. Nebeské díky všem!
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám