Horkovod z Dukovan do Brna nepotřebuje povolení Evropské komise, rozhodly úřady

Autoři | Foto ČEZ

Výstavba horkovodu z Dukovan do Brna za 19 miliard korun nebude potřebovat souhlas Evropské komise. Podle kontrolních institucí jde v dané věci o situaci přirozeného monopolu a financování projektu tedy nepředstavuje veřejnou podporu. Projekt má snížit emise oxidu uhličitého a zajistit ekologičtější vytápění Brna.

Výstavba horkovodu z jaderné elektrárny Dukovany do Brna, kterou plánuje městská společnost Teplárny Brno ve spolupráci s ČEZ, nebude potřebovat povolení Evropské komise kvůli financování z veřejných prostředků. Situaci konzultoval Státní fond životního prostředí ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže s Evropskou komisí. Antimonopolní úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Náklady na výstavbu horkovodu by měly dosáhnout 19 miliard korun.

„České orgány považují toto rozšíření stávající energetické infrastruktury tepelné sítě za situaci splňující podmínky existence přirozeného monopolu. Generální ředitelství EK pro hospodářskou soutěž uvedený názor potvrdilo. Financování projektu tedy nepředstavuje veřejnou podporu, která by vyžadovala notifikaci Evropské komisi a následné rozhodnutí komise o povolení této podpory,“ uvedl úřad.

Brno je příjemné k životu a nebojí se rozvíjet, ocenil premiér Fiala. Fandím Kometě, prozradil v rozhovoru

V jihomoravské metropoli se právě staví či plánuje několik důležitých projektů. Mezi nimi jsou například multifunkční hala či koncertní sál. U zahájení obou staveb byl i český premiér a rodák z Brna Petr Fiala (ODS). V rozhovoru pro Brněnskou Drbnu...

O výstavbě horkovodu se uvažovalo v 80. letech minulého století. Kvůli tehdejším nízkým cenám plynu nebyl ekonomicky výhodný. Důsledky ruské agrese na Ukrajinu plány změnily. S projektem počítají územně plánovací dokumentace Vysočiny, Jihomoravského kraje i Brna.

Náklady na výstavbu horkovodu by měly dosáhnout 19 miliard korun. Hlavním investorem budou Teplárny Brno, které chtějí na projekt získat dotaci až deset miliard korun od Evropské unie. Teplárny argumentují tím, že horkovod zajistí ekologičtější výrobu tepla, když se díky němu sníží emise oxidu uhličitého až o 230 tisíc tun ročně. Zhruba tři miliardy korun z celkové částky by měla investovat energetická společnost ČEZ na vybudování výměníkové stanice v areálu elektrárny.

Teplárny Brno loni v březnu podepsaly k horkovodu realizační smlouvu s polostátní společností ČEZ, která dukovanskou elektrárnu provozuje. Podle smlouvy by měl ČEZ dodávat Brnu teplo po dobu provozu elektrárny v Dukovanech, v budoucnu se počítá s napojením horkovodu na nové jaderné bloky.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky teplo, energie, Teplárny Brno, ČEZ, Dukovany, Brno

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.