K dnešnímu dni připadá Světový den hygieny rukou. Ochrana zdraví totiž podle lékařů začíná právě u rukou. Správné hygienické návyky totiž slouží jako velmi jednoduchá, ale zároveň účinná prevence infekcí. Těm je potřeba předcházet mimo jiné v prostředí zdravotnických zařízení. V Brně se proto k osvětové kampani připojil také Masarykův onkologický ústav. Brňané si zde vyzkouší speciální UV lampu, která ukáže, zda si ruce myjí opravdu důkladně.
Světový den hygieny rukou každoročně vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Letos se k němu znovu rozhodli připojit také lékaři z Brna. Nejen pacienti a zaměstnanci Masarykova ústavu, ale i všichni ostatní, kteří budou dnes dopoledne mít kolem Žlutého kopce cestu, si mohou otestovat své hygienické návyky. Hlavním cílem kampaně je totiž podle lékařů připomenout, že správná hygiena rukou je klíčovým nástrojem v boji proti případné infekci.
„Před Masarykovým pavilonem bude od devíti do třinácti hodin připraven informační stánek, kde si příchozí mohou vyzkoušet speciální UV lampu, která ukáže, zda si ruce myjí opravdu důkladně. Akcí zároveň připomínáme, že správná hygiena rukou není důležitá jen pro personál, ale i pro pacienty a jejich návštěvy," přiblížila význam pondělní akce mluvčí ústavu Klára Jirkovská.
Ústavní hygienička Barbora Žolcerová doplnila, že i běžná infekce může v některých případech kritická. „Pečujeme o pacienty s oslabeným imunitním systémem. I běžné infekce pro ně mohou znamenat vážné komplikace. Správné mytí rukou je pro nás základní obrannou linií," vysvětlila.
Vzhledem ke zvýšenému výskytu virové hepatitidy A, neboli žloutenky, je podle lékařů správné mytí rukou důležitější než kdy dříve. Nemoc je totiž vysoce nakažlivá a přenáší se mimo jiné i špinavýma rukama. Česká republika zaznamenala od počátku roku desítky nových případů. Část z nich můžeme připsat zářijovým povodním, část souvisí s komunitním šířením v gastronomických provozech a v některých zdravotnických zařízeních.
„Hepatitida A je nemoc, které lze velmi účinně předcházet právě hygienou rukou. To je další důvod, proč vzdělávání v této oblasti nesmíme podceňovat,“ zdůraznila hygienička. Onkologičtí pacienti jsou k infekcím tohoto typu zvlášť vnímaví, protože jejich imunitní systém bývá oslaben léčbou.
Podle WHO může důkladné mytí rukou snížit výskyt infekcí až o polovinu. Pravidelná a správná hygiena rukou proto patří mezi nejlevnější a nejefektivnější opatření k ochraně zdraví.
K eliminaci všech stop virů nestačí pouze rychlé opláchnutí, varují odborníci z organizace UNICEF. Ruce bychom si pod tekoucí vodou měli mýt alespoň dvacet až třicet vteřin.
„Totéž platí při dezinfekci rukou. použijte dezinfekci, která obsahuje alespoň 60 procent alkoholu, a důkladně ji rozetřete po rukách po dobu alespoň 20 vteřin, aby se dostala na všechna místa. Pokud používáte mýdlo, naneste jej na mokré ruce dostatek. Po dobu nejméně 20 vteřin důkladně omyjte veškerý povrch rukou, včetně hřbetů, mezi prsty a pod nehty. Vše následně důkladně spláchněte pod tekoucí vodou a osušte čistým ručníkem," radí UNICEF.
Ruce bychom si měli umýt po smrkání, kašlání nebo kýchání, po návštěvě veřejného místa, a to včetně veřejné hromadné dopravy, obchodů a kostelů. Také při dotyku jakýchkoli povrchů mimo domov, včetně mincí a bankovek. Před jídlem i po něm, po použití toalety a po vynesení odpadků. Hygienu je potřeba dodržet také po kontaktu s domácími mazlíčky a jinými zvířaty.
Odborníci doplňují, že není nutně potřeba používat teplou vodu. „Poslouží voda o jakékoliv teplotě. Pokud použijete mýdlo, jsou studená voda i teplá voda při ničení bakterií a virů stejné účinné."
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám