Artefakty nalezené v Kateřinské jeskyni v minulém roce jsou více než osm tisíc let staré. Tento objev výzkumníci učinili díky radiouhlíkové metodě. Jedná se o ulity plžů, který byly zbroušeny do podoby ozdob, pravděpodobně korálků.
Archeologové v minulém roce nalezli ve vnitřních prostorách staré Kateřinské jeskyni ulity plžů, které byly ručně opracovány do podoby ozdob. Z provedené radiouhlíkové analýzy vyplynulo, že tyto ozdoby jsou více než osm tisíc let staré, tedy pochází z období konce střední doby kamenné. „Pravěký původ ozdob byl zřejmý již v okamžiku nálezu. Datace, která tuto skutečnost potvrdila, významně posunuje poznatky a výsledky těchto velmi přínosných výzkumů,“ sdělil v tiskové zprávě odborný pracovník Správy jeskyní České republiky Petr Zajíček.
Na výzkumech v Kateřinské jeskyni se od roku 2016 podílí nejen Správa jeskyní, ale také olomoucká Univerzita Palackého jako hlavní odborný garant a Moravské zemské muzeum Brno. Ústav jaderné fyziky Akademie věd ČR Praha dále provádí odběry vzorků uhlíků a datování pomocí radiouhlíkové analýzy. „Radiouhlíkové datování sladkovodních živočichů a rostlin je problematické a výsledky mohou vycházet starší o 250 až 700 let. Ozdoby by pak mohly svým stářím korespondovat s dřívějšími archeologickými nálezy z období mladší doby kamenné v portálu Kateřinské jeskyně a také s pravěkými uhlíkovými kresbami, kterých je současné době v prostorách staré Kateřinské jeskyně celkem patnáct,“ informoval Zajíček.
Tři ozdoby byly vyrobeny z ulit sladkovodního plže zubovce dunajského. Ulity jsou na jedné straně obroušeny do otvorů. Archeologové tvrdí, že artefakty byly pravděpodobně využívány jako korálky.
Ozdoby nalezli výzkumníci v sondě v bezejmenné chodbě v kulturní vrstvě sedimentů v hloubce 0–15 centimetrů. Právě v této oblasti byly v minulosti nalezené také doklady středověké penězokazecké dílny, středověká i pravěká keramika, štípaná kamenná industrie a také úlomky basreliéfu nejasného stáří.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám