Začal už čtvrtý ročník soutěže Cena za krajinu Jihomoravského kraje. Slouží k podpoře projektů, které mění krajinu k lepšímu. Letos poprvé mohou lidé kromě projektů nominovat i konkrétní lidi, kteří pomáhají přírodě, třeba výsadbou stromů nebo obnovou mokřadů. Nominovat své známé nebo třeba zaměstnance může každý.
Zájemci mohou i letos přihlásit své projekty soutěže Cena za krajinu Jihomoravského kraje. Novinkou je, že tento rok je možné nominovat také jednotlivce, kteří svým úsilím přispívají k obnově, ochraně a zdravému rozvoji krajiny na jižní Moravě. Informaci dnes zveřejnil krajský mluvčí Martin Drozd. Nominace může podat kdokoliv, ať už soused, spolek, obec nebo třeba škola.
„V krajině se děje spousta dobrých věcí. Ale za každým remízkem, mokřadem nebo alejí je někdo konkrétní, kdo se rozhodl s tím pohnout. Často bez peněz, bez potlesku. O těchto lidech chceme dát vědět a poděkovat jim,“ vysvětlil záměr hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).
Soutěž se letos koná už počtvrté. Cílem je oceňovat projekty, které pomáhají s adaptací na klimatickou změnu, se zadržováním vody v krajině a s podporou biodiverzity. Zájemci mohou projekty přihlásit do dvou kategorií. Projekty je možné přihlašovat do 15. května 2025 online.
První z nich je komplexní kategorie, kam spadají rozsáhlejší zásahy, jako je obnova celých území nebo krajinářské úpravy. Vítěz této kategorie si odnese odměnu 100 tisíc korun. V druhé kategorii jde o jednotlivá opatření, tedy menší realizace. Tam spadá například obnova remízku, výsadba aleje, mokřad nebo zatravnění polní cesty. Vítěz získá 50 tisíc korun.
„Jsem rád, že v Jihomoravském kraji vznikají odvážné projekty, které mění okolní krajinu a přinášejí skutečný pozitivní dopad na zadržení vody a adaptaci na změnu klimatu. Prostřednictvím této soutěže chceme inspirovat další obce, zemědělce, firmy i jednotlivce, aby se zapojili do aktivní péče o krajinu. Každý projekt, ať už je malý nebo velký, má svůj význam,“ dodává radní pro životní prostředí Karel Podzimek (ODS).
V předchozích ročnících porota ocenila například revitalizaci lokálního biocentra v Běhařovicích, Povodňový park Svratka nad Židlochovicemi nebo založení biocenter a biokoridorů v Šumicích nebo ekofarmu Petra Marady.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám