Vědci z Brna vyvíjejí speciální systém dronů a robotů řízený umělou inteligencí. Pomůže armádě i policii

Autoři | Foto Jakub Rozboud

Výzkumníci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně od roku 2022 pracují na vývoji multiagentního systému řízeného umělou inteligencí, který pomůže Armádě ČR detekovat v terénu nepřítele či prozkoumat oblast zamořenou radiací. Už v září se funkce multiagentního systému předvedou ve vojenském prostoru Březina Armádě ČR.

Výzkumníci z FEKT VUT ve spolupráci s Univerzitou obrany od roku 2022 pracují na vývoji multiagentního systému řízeného umělou inteligencí a letos míří do úspěšného finále. Vyvinuli nové typy robotů, zvýšili míru jejich autonomie a zajistili systém proti narušení.

„Původně jsme měli jeden typ průzkumného pozemního robota. Aktuálně máme roboty tři – Orpheus-XR, Scout-mini pro snímání terénu RGB kamerou a Hermes – to je drobný průzkumný robot, kterého dokáže na nepřístupné místo přenést největší dron našeho roje,“ vysvětlil ve zprávě pro média vedoucí projektu Petr Marcoň z FEKT VUT.

Systém bude sloužit primárně pro Armádu ČR, která jej může použít třeba při havárii chemičky, zásahu špinavou bombou či vojenském útoku. Výstupy však mohou podle informací z tiskové zprávy využít i jiné bezpečnostní složky třeba pro chemickou, biologickou a jadernou obranu.

Drony jsou vybavené běžnými i termovizními kamerami, ale také radiačními detektory. Dokážou na dálku nasnímat míru radiace a informaci odeslat do velitelského stanoviště.

„Celý roj dokáže automaticky prozkoumat terén, aniž by ho někdo manuálně řídil. Pokud některý z dronů přestane fungovat – ať už zásahem nepřítele či povětrnostními vlivy – systém celý úkol vyřeší sám pomocí automatické rekonfigurace a algoritmů umělé inteligence, které změní trasy jednotlivých dronů a misi dokončí,“ popsal Marcoň.

Zakoupené drony výzkumníci v laboratořích FEKT VUT upravovali a doplňovali o CBRN senzory, infrakamery a naprogramované mikropočítače, které umožňují létání v roji. Velkou výhodou byla možnost otestovat celý systém přímo ve vojenských oblastech. Pomocí vozidla STARKOM rušili armádní specialisté elektromagnetické prostředí, ve kterém se drony a roboti pohybovali. Odborníci tak získali feedback o tom, jak se bude systém chovat v zarušené oblasti.

Na projektu odborníci z FEKT VUT a Univerzity obrany pracovali od roku 2022 a bude hotový na konci roku 2025. V září se funkce multiagentního systému předvedou ve vojenském prostoru Březina Armádě ČR.

„Řešit budeme dva potenciální scénáře. Během prvního půjde o použití špinavé bomby v obydlené oblasti. Budeme měřit radiaci – zda je prostředí bezpečné pro vojáky a občany. Druhý scénář bude zahrnovat průzkum vojenského prostoru – zda se ve vymezené oblasti pohybují vojáci nepřítele a je tam ozbrojená technika. Systém budeme testovat na maskovaných i nemaskovaných vojácích,“ plánuje Marcoň.

I když měl roj původně sloužit pouze armádě, od počátku se o něj zajímají policisté, hasiči a další záchranné složky. „Kontaktovali nás zástupci vězeňské služby, zda by systém mohli využít pro ostrahu objektů. Stejně tak by mohl pomáhat s hlídáním muničních skladů, jaderných elektráren či další kritické infrastruktury. Rádi bychom proto ve vývoji pokračovali a rozšiřovali systém o další funkce. Požádali jsme proto o navazující projekt ve výzvě PRODEF, kterou vyhlásilo Ministerstvo obrany,“ uzavřel Marcoň.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky drony, věda, VUT, Brno

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.