Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekDnes, 09:30
Není moc horších chvil v životě rodiče, než když se dozví, že jeho dítě má onkologickou diagnózu. Kolotoč vyšetření, strach o dítě, ale i to, kdo se o něj každodenně postará a z čeho bude rodina žít. Zdaleka ne všechno totiž hradí pojišťovna. V ten moment rodinám podává ruku Nadační fond dětské onkologie Krtek. Akce na jeho podporu se teď koná v Olympii Brno.
Tím, že si rodiče vyslechnou diagnózu, většinou začíná několikaměsíční maraton. „S dítětem v takovém případě musí někdo zůstat doma, není to angína na několik dní, léčba trvá měsíce nebo i roky. Rodičům to v první dny nedochází, ale jim i okolí taková diagnóza změní celý život,“ říká Jana Laciná z nadačního fondu. Jeho pracovnicí je i sociální koordinátorka, která rodiče hned po vyslechnutí diagnózy kontaktuje a nabídne jim podporu.
Jen na Klinice dětské onkologie FN Brno potřebuje léčbu ročně téměř 200 dětí. Zjištění diagnózy bývala dříve katastrofická zpráva, většina pacientů na následky onemocnění nebo komplikací spojených s léčbou umírala. Dnes se povede více než 85 procent nemocných vracet do života. Vyžaduje to ale okamžité zahájení komplexní péče ve specializovaném centru. Dětští pacienti jsou specifičtí, jejich nádory jsou jiné než u dospělých a většinou potřebují i jinou léčbu.
Cestou, jak dále zlepšovat léčebné výsledky a zároveň být šetrnější k ještě nezralému dětskému organismu, je i personalizovaná léčba navržená na míru každému pacientovi. „Patří k ní i dendritická vakcína, z vlastních bílých krvinek pacienta, u níž jsme prokázali velmi dobrý účinek právě u nejobtížněji léčitelných pacientů. Pokud je podána v kombinaci s dalšími léky, pomáhá oddálit i zabránit návratu nádorového onemocnění. Problémem dětské onkologie je dostupnost některých léků a financování, protože pro farmaceutické firmy, které financují výzkum a vývoj v léčbě, jsou onkologicky nemocné děti ekonomicky nezajímavé, ale plátci péče, tedy zdravotní pojišťovny, jsou stávající legislativou nuceni dodržovat pravidla, která se dobře hodí pro velký průmysl a velké počty pacientů. To ovšem velmi poškozuje malé skupiny pacientů se vzácnými diagnózami, včetně onkologicky nemocných dětí,“ přibližuje profesor Jaroslav Štěrba, přednosta brněnské kliniky dětské onkologie.
Dítěti se při vývoji vakcíny odeberou bílé krvinky a nádorová tkáň. V laboratoři se krvinky vytrénují na to, aby proti nádoru bojovaly. „Je to náročná experimentální cesta. Množství vakcíny se tvoří podle toho, kolik krvinek dítě ještě má, a není stoprocentní záruka, že se to povede,“ přibližuje Peter Múdry, primář Kliniky dětské onkologie FN Brno nejsložitější a nejdražší fázi. Vývoj jedné takové vakcíny, za kterým stojí tým lékařů a odborníků z výzkumného institutu Ceitec a Masarykovy univerzity, stojí 1 milion korun a pojišťovny ji zatím nehradí. Dítě ji přesto dostane. Právě díky nadačnímu fondu Krtek a jeho dárcům. Od roku 2022 tuto možnost využily 4 děti.
K tomu, aby pomoc dorazila i k dalším dětem, slouží dobročinná akce „Každý pomáhá, každý vyhrává“, ke které se může kdokoliv přidat v nákupním centru Olympia. Od 6. února do 3. března může kdokoliv z návštěvníků přispět a za každý příspěvek ve výši 25 Kč dostane vždy jeden stírací los. Všechny peníze dostane Krtek, který je použije na financování dalších vakcín a na podporu rodin s onkologicky nemocnými dětmi. Akci udělila záštitu i brněnská primátorka Markéta Vaňková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.