Poříční jednotka brněnských strážníků v pátek měřila tloušťku ledu zamrzlých hladin. Tloušťka je velmi rozmanitá, téměř na všech místech stále nedosahuje bezpečné míry. V Mariánském údolí však led zamrzl rovnoměrněji, na měřených místech dosahuje až dvanácti centimetrů.
Brněnští strážníci upozorňují na nerovnoměrnost tloušťka zamrzlé hladiny, a to i v rámci jednotlivých nádrží. Například při měření ledu na Brněnské přehradě poříční jednotky zjistili, že v oblasti Rokle je voda jen ve svém kapalném stavu. U Sokolského koupaliště jsou v třícentimetrovém ledu vzduchové bublinky a okamžitě se po vstupu propadá. Naopak poblíž přístaviště strážníci naměřili hodnoty okolo jedenácti centimetrů. Za bezpečnou tloušťku ledu, která může unést člověka, se považuje dvanáct centimetrů.
„Překvapivě málo jsou zamrzlé některé menší nádrže, kde obvykle led sílí rychleji," uvedl v tiskové zprávě mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. V Medlánkách hladina zamrzla jen na šest centimetrů a navíc pod nohama praská. V Holáskách se strážníci u břehu propadali do vody, na vzdálenějších místech od okraje naměřili pouhé čtyři centimetry. Podobná situace je na Splavisku, kde je ale hladina ještě tenčí a dosahuje sotva dvou centimetrů.
V Mariánském údolí je oproti jiným lokalitám led zamrzlý daleko rovnoměrneji. Vyplývá to z kontrolovaných míst všech tří rybníků, kde poříční jednotky naměřili od deseti do dvanácti centimetrů. „Na přírodní vodní ploše však ani tak není možné nikdy spolehlivě garantovat bezpečný pohyb. Kromě vodních proudů, vzduchových kapes nebo upouštění hladiny má vliv i počet osob na zamrzlé hladině," dodal Ghanem.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Led je přírodního charakteru, takže o naprosté bezpečnosti nelze mluvit, ale 12 cm v mariánském údolí udrží lehký vůz. Ale chápu, že MP musí vyjadřovat názor. Kdyby v hlavě neměli berušky, tak vydávají jen vyjádření o tloušťce a ne hodnotí pevnost.