Vymazání vadných záznamů v rejstříku trestů nevinnému muži trvalo téměř dva roky. V rejstříku měl záznam o krádežích a loupežích na území Španělska, ve skutečnosti ale nebyl nikdy obžalovaný, natož odsouzený. Věcí se zabýval i zástupce veřejného ochránce práv Vít Alexander Schorm. Kancelář ombudsmana o tom dnes informovala na svém webu.
Muž požádal o výpis z rejstříku trestů, aby se mohl stát opatrovníkem. Vyčetl z něj, že se v minulosti dopustil trestného činu ve Španělsku. Dotyčný přitom ve Španělsku v dané době vůbec nebyl. Vzhledem k tomu, že chtěl získat zpět svůj čistý trestní rejstřík, obrátil se na ministerstvo spravedlnosti. Opis, tedy neveřejná část rejstříku, však odhalil další tři záznamy o trestných činech spáchaných na španělském území. Do českého rejstříku se dostaly přes Evropský informační systém rejstříků trestů (ECRIS). Zanesly je tam španělské orgány, a protože se týkaly českého občana, propsaly se i do českého rejstříku.
Ministerstvo spravedlnosti začalo pátrat po podrobnostech, španělské orgány však nekomunikovaly. Do případu se vložil zástupce ombudsmana. „Jednání na mezinárodním poli logicky vede ke složitější komunikaci. Je však nepřijatelné, aby kdokoli dlouhodobě čelil záznamu o trestné činnosti, jíž se nikdy nedopustil. Náprava takových chyb by měla být rychlá a účinná," uvedl Schorm.
Úřady zjistily, že žádný z rozsudků španělských soudů, na něž se záznamy v rejstříku trestů vztahovaly, neukládal trest našemu občanovi. Ve skutečnosti označovaly za pachatele jinou osobu, která používala několik falešných identit včetně jména českého občana. Právě tato skutečnost zřejmě vedla španělské orgány k tomu, že do ho svého rejstříku trestů mylně zanesly.
O případu informovala Kancelář veřejného ochránce práv na prosincovém jednání unijní expertní skupiny ECRIS. Teprve poté španělské orgány nesprávné záznamy vymazaly. Téměř po dvou letech úsilí má tak nevinný český občan opět čistý trestní rejstřík.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.