Strážníci se vydali na Brněnskou přehradu, aby změřili tloušťku ledu. Zamrzlá vodní plocha totiž může lákat bruslaře ke vstupu, hladina je ale zrádná. Jako bezpečnou vrstvu označují strážci brněnského zákona dvanáct a více centimetrů, takovou hodnotu letos zatím nenaměřili nikde. Na přístavišti je nyní necelých devět centimetrů.
Brněnští strážníci pravidelně měří tloušťku ledu na Pryglu. Testovací vrty provádějí v několika určených bodech napříč vodní plochou. Jako bezpečnou vrstvu uvádějí dvanáct a více centimetrů „Aktuálně jsme na přístavišti naměřili 8,9 centimetrů, což je absolutně nedostačující pro jakýkoliv pohyb lidí na ledě,“ uvedl člen poříční jednotky Jiří Gorbánek.
Po ledu se dnes nikdo nepohyboval, o víkendu strážníci také nikoho neviděli. Před víkendem několik lidí na okraji led zkoušelo, na doporučení strážníků z něj ale odešli. „Tuto zimu jsme zatím nezaznamenali případ, kdy by se někdo probořil ledem. U břehu je led nestálý a vodnatý, což lidi odrazuje od vstupu,“ popsal mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.
Čtvrtek, 2. ledna 2025, 11:00
Brněnští strážníci varují před vstupem na zamrzlou přehradu. Led je stále příliš tenký a nebezpečný, může se propadnout už při prvních krocích. Apelují také na návštěvníky, aby nezkoušeli sílu ledu házením kamenů. To může vytvořit nebezpečné...
Vrstva ledu je navíc velmi nestálá. Důvodů je několik, jedním z nich jsou vzduchové kapsy na dně přehrady. Ty se například kvůli pohybu ryb mohou uvolnit a dostat až těsně pod led, který rozpustí „Například na pláži Kozí horka jsme naměřili pouhé tři centimetry. Rokle není zamrzlá vůbec,“ doplnil strážník z poříční jednotky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.