V místě, kde se má v roce 2027 otevřít Janáčkovo kulturní centrum, dělníci bourají trafostanici dříve patřící hotelu International. Dělají i odkrývací práce nutné pro archeologický průzkum. Než začne nadzemní výstavba, bude ještě nutné zpevnit spodní patro před lety vybudovaných garáží. Práce pokračují podle harmonogramu, řekl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Neúspěšný uchazeč o zakázku ale podal žalobu proti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
Zástupci Brna podepsali smlouvu se zhotovitelem centra za 2,3 miliardy korun na konci srpna. „Od září je staveniště předané zhotoviteli. Nyní firma provádí přípravné práce na samotnou výstavbu," řekl Poňuchálek. Práce na budově, která poslouží jako koncertní sál pro Filharmonii Brno, má na starost konsorcium OHLA ŽS, Strabag Pozemní a inženýrské stavitelství a Unistav Construction. Podpisu smlouvy předcházely roky příprav, letos zahájení zpozdilo správní řízení u ÚOHS.
Antimonopolní úřad jej zahájil na návrh firmy Gardenline. Tendr nejprve v únoru nepravomocným prvostupňovým rozhodnutím zrušil. V květnu předseda Petr Mlsna vyhověl rozkladu, který podalo Brno a Brněnské komunikace, rozhodnutí prvního stupně zrušil a případ vrátil k novému posouzení. V červnu ÚOHS rozhodl, že zadavatelé, tedy Brno a Brněnské komunikace, nepostupovali v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Vůči tomuto rozhodnutí společnost Gardenline podala rozklad, Mlsna jej zamítl a rozhodnutí první instance potvrdil.
Neúspěšný stěžovatel podal proti úřadu žalobu, kde napadá jeho rozhodnutí. „Společnost Gardenline podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Je poměrně obvyklé, že účastníci řízení, kteří před úřadem neuspějí, následně podávají žalobu ke správnímu soudu. Skutečnost, že předseda úřadu korigoval původní posouzení věci prvním stupněm, nehraje při podání žaloby roli. Žaloba je vždy podávána proti pravomocnému rozhodnutí předsedy," sdělil mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Řízení se účastní na svou žádost též oba zadavatelé.
Centrum s hledištěm pro 1200 lidí vznikne v proluce mezi Veselou a Besední ulicí. Dříve zde bylo parkoviště, od roku 2018 jsou tu podzemní garáže, které vznikly jako první etapa stavby. Jelikož město dosud nedokázalo na stavbu garáží navázat, neparkuje se v nich a jsou zakonzervované.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.