Počasí dnes3 °C, zítra3 °C
Sobota 7. prosince 2024  |  Svátek má Ambrož
Bez reklam

Někdo na Hodonínsku zastřelil ohroženého ptáka. Osmiletá samice luňáka červeného patřila k nejstarším v Česku

Osmiletou samici kriticky ohroženého luňáka červeného zastřelil neznámý pachatel na Hodonínsku. Ornitology k tělu dovedla vysílačka, kterou byla samice vybavená. Střelec ji usmrtil několika broky do hlavy, křídel i ocasu. Patřila mezi nejstarší a nejproduktivnější označené luňáky červené v Česku, za svůj život vyvedla 18 mláďat. Česká společnost ornitologická letos eviduje tři luňáky červené zabité pytláky či traviči, loni jich bylo osm.

Broky do hlavy, křídel i ocasu

Na samici luňáka podle ornitologů někdo střílel z bezprostřední blízkosti se zřejmým cílem ji usmrtit. Tělo ptáka ohledala psovodka ČSO Klára Hlubocká, která se specializuje na dohledávání obětí ptačí kriminality. Po nahlášení nálezu prohledávala místo se dvěma speciálně vycvičenými psy. „Měla viditelná střelná poranění na hlavě a krku, několikrát přeražená obě křídla a také viditelnou ránu v oblasti ocasu,“ popsala novinářům Hlubocká.  

V okolí zastřeleného luňáka ornitologové nic dalšího podezřelého nenašli, a tak tělo předali policii k provedení pitvy a rentgenu. „Vysílačka monitorující pohyb, díky které byl luňák nalezen, zůstala naštěstí neporušená. Předali jsme ji k bližšímu zkoumání rakouským ornitologům,“ dodala Hlubocká.

Samice vyvedla 18 mláďat

Díky značení kroužky a vysílačkou mohli ornitologové určit, o kterého jedince se konkrétně jednalo. „Zastřelená osmiletá samice byla jedním z nejstarších značených luňáků v Česku. Vysílačku dostala jako mládě na hnízdě u Mikulova v roce 2016. Poprvé zahnízdila již ve věku dvou let, což u tohoto druhu nebývá časté. Každé její hnízdění bylo úspěšné, a to včetně letošní sezóny. Během svého života se jí podařilo vyvést 17 vlastních mláďat a jedno nevlastní mládě ze záchranné stanice, což z ní činilo jednoho z našich nejproduktivnějších známých luňáků,“ řekl ornitolog Hynek Matušík.

Tři její mláďata rovněž dostala vysílačky. „Samec narozený v roce 2019 hnízdí v posledních dvou letech na Hodonínsku. Jedno ze dvou mláďat z roku 2018 bohužel zabil v březnu 2021 travič,“ dodal Matušík.

Samice je letos čtvrtou obětí

Ornitologové od začátku roku evidují tři zabité luňáky červené, samice je čtvrtou obětí. Loni pytláci a traviči zabili sedm luňáků, jednoho zastřelili a sedm otrávili. „Luňáci přitom nedělají žádné významné hospodářské škody. Naopak, významnou součást jejich potravy tvoří mršiny. Pomáhají tak přirozeně odstraňovat uhynulá zvířata a plní důležitou sanitární funkci, ale bohužel se kvůli tomu také často stávají obětí travičů či střetů s vozidly na silnicích,“ vysvětlil Matušík.

Častěji než se zastřelením dravců se ve své práci ornitologové setkávají s úmyslným trávením. Apelují proto na veřejnost, aby se obrátila na policii, pokud ví o případu trávení či jiného způsobu usmrcování dravců. V Česku byli za úmyslné zabití dravců odsouzeni prozatím tři lidé, všechny případy se týkaly otrav.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Ondřej Ryška, Klára Hlubocká

Štítky ČSO, ornitologové, pytláci, střelba, ohrožený druh, pták

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jiří Bilík

Dnes jsou myslivci nejhorší škodná, to nikoho nepřekvapuje.

Středa, 13. listopadu 2024, 08:03Odpovědět

Někdo na Hodonínsku zastřelil ohroženého ptáka. Osmiletá samice luňáka červeného patřila k nejstarším v Česku  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.