Na Papui-Nové Guinei je neuvěřitelné úplně všechno - lidé, příroda, města, vesnice i komunikace, říkali herci a cestovatelé Pavel Liška a Jan Révai divákům, kteří si přišli poslechnout na veletrhu Caravaning Brno jejich vyprávění o zemi, kam se vydali na motorkách. Jeli tam natočit další cestopisný film. Divák podle nich vidí to, co viděli oni, protože kameraman natáčí první okamžiky. Záběry dopředu nepřipravovali.
O zemi, která leží na rovníku severně od Austrálie, se podle nich traduje spousta mýtů a obvykle se o ní mluví ve dvou extrémních rovinách. „Buď je líčená tak, že je krásně barevná se spoustou etnik a krásnými maskami, nebo je líčená tak, že je nebezpečná. Oboje je pravda," řekli herci, ale dodali, že tyto názory jsou „vyhnané do extrému". Film bude mít v kinech premiéru příští týden 14. listopadu. Jmenuje se Vandráci na ostrově lidojedů a názvem volně navazuje na šest let starý film Vandráci. V něm představili své putování Střední Amerikou.
Jejich první film byl plný humoru a smíchu. „I v tomto filmu je humor, ale někdy na něj nebyl úplně čas. Často žasneme a divíme se," shodli se. Dopředu neměli připravený žádný scénář a stejně jako poprvé spoléhali na to, že země napíše příběh sama. I proto, že jde o jedno z posledních míst, kde je nedotčená divočina, velká část lidí žije v tradičních vesnicích jako v minulosti a civilizace sem doputovala až ve 20. století. „Cestu, kterou jsme v Evropě urazili za tisíce let, oni stihli za 100 let," poznamenali Liška s Révaiem.
K cestě za Papuánci je inspiroval cestovatel Miloslav Stingl, s nímž se dříve seznámili. Jelikož se sám chtěl do této země podívat, měli herci s sebou loutku se Stinglovou podobou a hráli i loutkové divadlo. Stingl před čtyřmi lety zemřel.
Aby byli připraveni na to, co je čeká v zemi, která je ve všem jiná než Evropa, konzultovali spoustu věcí s tropickým biologem Vojtěchem Novotným, který v Papui vede více než čtvrt století terénní výzkumnou stanici. „Zasvětil nás do toho, jaké na nás číhá nebezpečí a kde, ale také nás oprostil od spousty předsudků a falešných zpráv. Díky tomu jsme tam nejeli se strachem, ale otevření," řekli herci.
Novotný je varoval i před místy, kterým se říká „red zone", kde hrozí přepadení. „Ale postupně naše ostražitost ochabla, všichni lidé byli milí a usmívali se. Takže jednou nás bohužel přepadli, ale tomu klukovi se to nepovedlo. Stihli jsme sednout na motorku a odjet," vyprávěli. Často na motorce také padali, někde se dalo cestovat pouze po vodě, viděli uvítací rituály. Je to opravdu jedno z posledních zapomenutých míst na naší planetě, řekli Liška s Révaiem.
Upozornili i na to, že tam nebylo možné jen tak někde přespat. I když se zdálo, že jsou v džungli, kde kolem nikdo není, vždy se přece jen někdo objevil. „Takže se musíte někoho zeptat, pořád jste pod drobnohledem místních, ani o něm nevíte. A můžete se objevit v místě, kde spolu domorodci bojují, nebo mohou naopak žárlit, že spíte na území sousední vesnice, ne u nich," přidávají zážitky. Stále je zde možné potkat lidi, kteří chodí jenom pěšky, bydlí v džungli pod stromem, pro vodu chodí do řeky a jedí to, co si sami vypěstují. A jejich jediná historie jsou zvyky, rituály a jazyky, které si předávají z generace na generaci.
Herci zmínili, že mají v plánu ještě třetí cestopisný film. Ze které bude země, zatím neprozradili.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.