V Břeclavi se objevilo nové ohnisko ptačí chřipky v menším chovu drůbeže, kde je přibližně devadesát ptáků, z nichž třináct uhynulo. Jde už o devětadvacátý případ v malochovech v Česku letos. Veterináři proto nařídili preventivní opatření, ale kvůli nekomerční povaze chovu nebudou vymezovat uzavřená pásma.
Veterináři potvrdili nové ohnisko ptačí chřipky, nachází se v drobnochovu drůbeže v Břeclavi v Jihomoravském kraji. Novináře o tom informovala Státní veterinární správa. V chovu se nachází zhruba devadesát kusů drůbeže, podle veterinářů tam uhynulo 13 slepic a kachen.
Jedná se o devětadvacáté ohnisko ptačí chřipky v malochovech drůbeže od začátku letošního roku. Dále veterináři v letošním roce v Česku potvrdili osm ohnisek ptačí chřipky v komerčních chovech. Správa na hospodářství s novým ohniskem nařídila opatření proti šíření nákazy do jiných chovů. Protože se jedná o nekomerční malochov, který nepředává drůbeží produkty na trh, nevymezí veterináři okolo zasaženého chovu uzavřená pásma.
Česká republika už dříve přišla o status země bez ptačí chřipky, který je důležitý pro obchod s drůbeží a drůbežími produkty se státy mimo Evropskou unii. Pokud má země příznivý status, nemusí chovatelé, kteří vyváží zvířata a živočišné produkty, ve svých chovech dělat některá nutná vyšetření. Česká republika měla status země bez výskytu ptačí chřipky od května 2024.
Nejvíce se ptačí chřipka vyskytovala v České republice v letech 2007, 2017, 2021 a 2022. Dosud největší ohnisko ptačí chřipky v ČR veterináři objevili koncem prosince 2022 ve velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde bylo zlikvidováno všech 742 tisíc slepic, což bylo přibližně 15 procent nosnic ze zemědělských chovů v zemi.
Ptačí chřipka je sezonní nákaza, jejíž přirození přenašeči jsou volně žijící ptáci, zejména vodní ptactvo, které vir přenáší do drůbežích chovů. Chovaná drůbež je na rozdíl od volně žijících ptáků vysoce vnímavá k této nákaze a často se u ní vyskytují náhlé úhyny. Virus se šíří přímým kontaktem infikovaných ptáků, zejména trusem nebo kontaminovanou podestýlkou, krmivem a vodou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.