Brněnský start-up 3L Robotics plánuje zahájit testování služeb doručování za pomocí dronů. V následujících deseti letech chce společnost usilovat o zavedení tohoto typu doručování zásilek napříč Brnem. Testování odstartuje již letos v rámci areálu brněnského výstaviště. Firma se nyní zaměřuje na distribuci zásilek do tří kilogramů.
Brněnská společnost 3L Robotics, která se specializuje na vývoj helipadů a další infrastruktury potřebné pro automatizované využití dronů, plánuje zavedení tohoto typ doručování v Brně. Helipad je místo, kde dron přistává se zásilkou, dobíjí se a zároveň čeká, až poletí za další zásilkou. Jedná se zhruba o dva metry vysokou věž. Od letošního listopadu až do ledna roku 2025 budu drony procházet testovací fází v živé laboratoři BVV Living Lab na brněnském výstavišti, kde budou také strategicky rozmístěny čtyři helipady.
V rámci testů bude vypracována studie proveditelnosti, která bude složit jako základ pro další kroky směřující k zavedení služeb doručování pomocí dronů v ostrém provozu v městských oblastech. Po testování bude probíhat jednání s Úřadem pro civilní letectví, za jakých podmínek bude možné drony pustit do ostrého provozu po Brně. S ohledem na vývoj technologií a legislativy společnost odhaduje, že využití služby bude v Česku možné zhruba za deset let.
Droni by napříč Brnem létali ve výšce až sto dvaceti metrů nad zemí. „V rámci projektování plánujeme, že dron nepoletí nad samotným městem. Obletí jej příslušným koridorem, kde se maximálně vyhne zástavbě,“ uvedl novinářům Luboš Lněnička, generální ředitel firmy 3L Robotics. Společnost si klade za cíl, aby lidé dostávali své zásilky během pár hodin po objednání. Ideálně však podle Lněničky během několika minut od objednávky zboží. Firma se však momentálně soustředí jen na zásilky do tří kilogramů.
Oproti běžným kurýrům by měla být výhoda zejména v rychlosti doručení. Navíc by provoz dronů měl být o něco levnější než třeba právě kurýrních aut. „Jedná se o levnější variantu, vzhledem k tomu, že drony by měly fungovat kompletně autonomně. Drony budou vždy převažovat svojí rychlostí a efektivitou,“ sdělil Lněnička. Zásilka bude údajně moci k zákazníkovi letět ihned po objednání. Nebude tedy potřeba čekat na to, až bude kurýrní dodávka naplněna dalšími balíky.
„Jedním z míst, kde se plánuje umístění helipadu, je v rámci kancelářského komplexu Vlněna v centru Brna,“ doplnil Lněnička. Měl by být nainstalován na budově I, jejíž stavba je momentálně v dokončovacích fázích. Kvůli nutnosti povolení však provoz bude spuštěn nejdříve za deset let.
Cílem projektu je vytvoření komplexního ekosystému, který by umožnil bezpečný a efektivní provoz dronů v hustě obydlených oblastech. „Budeme také zkoumat možnosti, jak by drony mohly podporovat kritickou infrastrukturu. A to například při doručování lékařských zásob nebo rychlé přepravě důležitých součástek v případě výpadku,“ řekl Lněnička. Celý projekt je realizován ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturu, která spolupracuje na implementaci navigačních systémů a definování leteckých koridorů pro drony.
Za pomocí dronů se již doručuje například v Dublinu. Tam se však doručování netýká běžných zásilek například z e-shopů. Z pravidla dováží jídlo z restaurací a rychlého občerstvení. Taktéž ve Spojených státech amerických existuje několik podobných projektů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.