Počasí dnes23 °C, zítra27 °C
Neděle 16. června 2024  |  Svátek má Zbyněk
Bez reklam

Po krátké těžké nemoci zemřel mladý chemik Vojtěch Adam

Po krátké těžké nemoci v úterý zemřel chemik Vojtěch Adam, bylo mu 42 let. Jeho výzkum směřoval například k protinádorové léčbě. Vedl Ústav chemie a biochemie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, získal prestižní grant Evropské výzkumné rady, publikoval stovky odborných textů. O jeho úmrtí dnes informovala Mendelova univerzita na webu.

„V osobě profesora Adama ztrácí univerzita jeden z nejvýznamnějších vědeckých talentů poslední doby," uvedl rektor Jan Mareš.

Adam v letech 2014 až 2022 působil jako prorektor Mendelovy univerzity. Akademický senát jej pak zvolil rektorem, ale krátce před očekávaným nástupem do funkce sám rezignoval. Důvodem byly nesrovnalosti v obrazových datech u několika kolektivních článků. Adam podle svých tehdejších slov nechtěl do vyřešení problému zatěžovat reputaci univerzity, proto se rozhodl na funkci rezignovat a vrátil se k vědecké práci. Rektorem se stal Mareš, Adam dál vedl Ústav chemie a biochemie.

„Se sobě vlastním elánem a energií inicioval i přípravu evropského projektu Cenagrivet spojujícího mezinárodní tým pro řešení problematiky živočišné výroby a jejího dopadu na hospodaření v krajině. Dokázal spojit špičkové laboratorní a diagnostické postupy s provozním zemědělstvím," uvedl Mareš.

Adam vystudoval analytickou chemii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Poté se věnoval postgraduálnímu studiu molekulární a buněčné biologie. Profesorem v oboru zemědělské chemie se stal v roce 2015. Ve vědecko-výzkumné činnosti se zaměřoval na aplikaci moderních bioanalytických metod a pokročilých materiálů pro biochemické a biologické účely.

„Myslíme zejména na rodinu, ale i obrovskou řadu zarmoucených přátel a kolegů. Nečekaně odešla výrazná osobnost plná nápadů, vizionář a inovátor, motivátor spolupráce, budovatel týmů, extrémně pracovitý a výkonný člověk budící emoce," uvedl děkan agronomické fakulty Leoš Pavlata.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto poskytla Mendelova univerzita

Štítky věda, školy, úmrtí, Adam

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Po krátké těžké nemoci zemřel mladý chemik Vojtěch Adam  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.