Zemřel archeolog Jaroslav Tejral, který se zasloužil mimo jiné o odkrytí zbytků římské pevnosti na Hradisku u Mušova na Brněnsku. Odborníkovi na archeologii protohistorických kultur a civilizací doby římské a období stěhování národů bylo 90 let. O jeho úterním úmrtí dnes na webu informoval Archeologický ústav Akademie věd ČR (AV ČR) v Brně, který Tejral v minulosti řídil a od roku 2012 byl jeho emeritním vědeckým pracovníkem.
V brněnském archeologickém ústavu Tejral působil od roku 1960. Jeho ředitelem byl v letech 1990 až 1998. „Ústav ve funkci ředitele úspěšně provedl mimořádně náročným obdobím transformace, zásadním způsobem spoluvytvářel jeho novou vědeckou koncepci a reorganizoval jeho jednotlivá oddělení," uvádí web vědecké instituce, podle kterého byl Tejral uznávaným pilířem evropské archeologie doby římské a doby stěhování národů.
Kromě terénních výzkumných aktivit se Tejral vyznačoval přehledem a vědomostmi o hmotné kultuře zmíněných etap v celé Evropě. Své znalosti uplatnil i v rozsáhlé publikační činnosti.
Tejralova vědecká činnost byla respektována i v zahraničí. V roce 1991 byl jmenován dopisujícím členem Německého archeologického ústavu, od roku 1992 byl čestným členem Polské archeologické společnosti, od roku 1999 členem korespondentem Rakouské akademie věd, od téhož roku řádným členem Rakouského archeologického ústavu a od roku 2011 dopisujícím členem Archeologického ústavu Slovenské akademie věd v Nitře. Kromě toho byl v letech 1991 až 2006 předsedou Českého národního archeologického komitétu při AV ČR.
Poslední rozloučení s Tejralem se bude konat 17. ledna v obřadní síni brněnského krematoria, vyplývá ze smutečního oznámení.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.