Další zatěžkávací zkoušku má sebou brněnský tramvajový tunel po Wilsonovým lesem. Stavbu, kterou čeká v příštích týdnech dlouho očekávané zprovoznění, otestovaly záchranné složky v čele s hasiči. Požárníci si vyzkoušeli, jak co nejlépe zvládnout případný požár šaliny.
Tubus, jenž je půl kilometru dlouhý, je součástí Velkého městského okruhu v úseku Žabovřeská. V nejbližších dnech správce objektu, jímž je Ředitelství silnic a dálnic, očekává, že do tunelu vpustí šaliny. Před tím ale stavbu otestovali hasiči, záchranáři i policisté, kteří se připravovali na mimořádné události. Konkrétně cvičili na požár tramvaje, ze které vytahovali zraněné figuranty.
„Hasiči se museli vypořádat nejenom s fiktivním požárem, ale také se záchranou cestujících a s transportem zraněných osob z tunelu. V péči posádek záchranné služby skončilo deset figurantů. Příjezd jednotek k portálům tunelu zabezpečovali policisté. Do akce, která trvala přibližně hodinu, se zapojily jednotky z druhého stupně požárního poplachové plánu a na místě zasahovalo padesát hasičů,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.
Podle Mikošky existuje v případech požárů v tunelu značné velké nebezpečí. „Požár v tunelu představuje riziko, protože se v objektu či jeho blízkosti nachází větší počet osob. V tunelovém tělese může vzniknout takzvaný komínový efekt. Spočívá v tom, že se kouř dostává pouze do jedné části stavby. V našem případě se jednalo zastávku, kde by za normálních okolností byli lidé, které je nutné co nejrychleji dostat z místa,“ sdělil Drbně už dříve mluvčí hasičů, kteří zásah trénovali i před necelým půl rokem v brněnských Bohunicích. Tam se otevřel loni v prosinci nejdelší tunel v Česku. Měří přes šest set metrů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.