Počasí dnes1 °C, zítra2 °C
Pátek 27. ledna 2023  |  Svátek má Ingrid

Brněnský biskup volá k volbám katolíky. Neříká ale, koho mají volit

Jasný apel a nejednoznačný vzkaz vyslal věřícím před druhým kolem prezidentských voleb brněnský biskup Pavel Konzbul. Hlavní představitel brněnské diecéze vyzval katolíky, aby se nezříkali odpovědnosti a přišli k volbám. Neřekl ale, zda mají podpořit Petra Pavla nebo Andreje Babiše, což například udělal plzeňský i pražský biskup.

Druhé duel prezidentských voleb nabízí otázku, ke komu se přikloní katoličtí voliči, kteří v prvním zpravidla podporovali neúspěšného kandidáta Pavla Fischera. Věřící nyní ví, že budou muset dát hlas v případě volební účasti kandidátovi s komunistickou minulostí. Podle brněnského biskupa Pavla Konzbula na demokratické hlasování ale nemají ani v takovém případě rezignovat. 

„V druhém kole prezidentských voleb mnozí řeší konflikt mezi svědomím a odpovědností. Je krátkozraké předpokládat, že problém ve svědomí vyřeší člověk tím, že nejde volit,“ píše ve výzvě Pavel Konzbul, který stojí v čele Brněnského biskupství od minulého roku, když po třiceti letech vystřídal ve funkci Vojtěcha Cikrleho. 

Konzbul vyslal kromě prosby i neurčité doporučení. „Mít na očích možné dobro, i když je menší, než bychom si přáli, a zbytek svěřit Boží prozřetelnosti, to je dle mého soudu řešení, které nám nabízí rozum osvícený vírou,“ napsal Konzbul, který na rozdíl od svých kolegů nedal doporučení, koho volit. Například plzeňský biskup Tomáš Holub se veřejně přihlásil k volbě Petra Pavla, podobně jako pražský pomocný biskup Václav Malý

„V těchto dnech se na mne obracejí spoluobčané - nejen křesťané - a žádají mne, abych napsal text, koho a proč volit za nového prezidenta. Nebudu vstupovat do volebního klání ani psát manifest, ale zcela jasně deklaruji, že budu volit Petra Pavla,“ uvedl Malý z Arcidiecéze pražské, v jejímž stojí arcibiskup Jan Graubner. Ten se na rozdíl od jiných vysoce postavených duchovních k žádnému veřejnému prohlášení neuchýlil. Pouze před prvním kolem vyzval lidi k účasti ve volbách. 

Prezidentské volby jsou důležitý milník v životě naší společnosti. Jako křesťané a občané jsme povinni přispět svým dílem k vytváření a upevňování společného dobra,“ sdělil Graubner v začátkem ledna.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Michal Šťastný

Štítky Brno, Biskup, Konzbul, Volby, Prezidentské, Babiš, Pavel

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vanda Kadeřábek

Brněnský biskup by neměl fušovat do politiky, ale měl by pást ovečky.

Středa, 25. ledna 2023, 23:53

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.