pátek 2. prosince 2022 Blanka

Brno zjistí, co je 5G síť, a uvidí robota, který čepuje pivo. Startuje strojírenský veletrh

Inovativní technologické novinky, digitální řešení průmyslu v budoucnosti i téma energetické efektivity. To nabídne letošní 63. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu na brněnském výstavišti. Ve funkcionalistických pavilonech areálu se objeví exponáty ze všech strojírenských oborů včetně klíčového obrábění a tváření. O jeden z největších evropských veletrhů rapidně vzrostl zájem ze strany vystavovatelů, přijede jich o dvacet procent více než loni.

O brněnský strojírenský veletrh je každoročně velký zájem, patří totiž mezi důležitá místa pro prezentaci nových technologií. „Jsem rád, že se k nám vystavovatelé vrací. Svou nabídku představí návštěvníkům více než tisícovka firem ze čtyřiceti zemí. Otevíráme dohromady osm pavilonů, tedy o tři více než minule,“ upřesnil ředitel Mezinárodního strojírenského veletrhu Michalis Busios. Letošní ročník veletrhu začíná v úterý a potrvá do pátku.

Největším trendem je digitalizace

Jedním z prioritních témat veletrhu je digitální transformace průmyslového prostředí. Více než čtyřicet společností bude téma prezentovat v expozici Digitální továrna 2.0, která letos obsadí rekordní plochu pavilonu F. „Přímo ve své expozici budou instalovat průmyslovou 5G síť, kterou budou moct v budoucnu využívat nejrůznější robotické aplikace. Návštěvníci se taky můžou těšit na robota, který jim načepuje pivo,“ popsal Busios.

Z českých exponátů na scéně ještě zazáří třeba unikátní mobilní laserscanner, nejmodernější simulátor pro virtuální pilotní výcvik nebo autonomní elektromobil, který slouží pro rozvoz zásilek a lepší logistiku v průmyslových areálech.

Řeč přijde i na energetiku

Řadu vystavovatelů trápí současná energetická situace ve světě i v Evropě, proto tématu věnují několik svých exponátů. Firmy poskytnou lidem návrhy k tomu, aby snížili spotřebu energie i materiálových zdrojů. Udržitelnému průmyslu a energetické efektivitě se bude ještě hlouběji věnovat středeční francouzsko-české fórum.

Diskuze francouzsko-české obchodní komory lidem představí konkrétní příklady úspor v průmyslu, omezení uhlíkové stopy, zelených materiálů a cirkulární ekonomiky. Organizátoři rovněž zveřejní závěry průzkumu mezi členskými firmami, který se zaměřil na dopady zvýšení cen energií a inflace na jejich podnikání.

Někdo se zúčastní jen virtuálně

Letošní novinkou je spuštění portálu msvdigital.cz, který vystavovatelům umožňuje prezentovat své exponáty na dálku prostřednictvím showroomů. „Jsme první veletrh v Česku, který obdobnou platformou disponuje. Rozvoj online prostředí vnímáme jako příležitost, a proto jsme se rozhodli naplno využít výhody s ním spojené a zprostředkovat je i našim vystavovatelům,“ vysvětlil generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Tomáš Moravec.

Mezinárodní strojírenský veletrh letos poprvé začíná až v úterý a potrvá jen čtyři dny do pátky. „Ke změně v délce veletrhu jsme dospěli na základě názorů vystavovatelů. Jedná se o celosvětový trend, jehož výsledkem je zvýšení efektivity veletržní účasti,“ vysvětlil mluvčí Mezinárodního strojírenského veletrhu Michal Svoboda. Brány veletrhu budou lidem otevřeny denně od 9 do 17 hodin s výjimkou posledního dne, kdy akce skončí už v 16 hodin.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Michal Šťastný

Štítky MSV, Strojírenský veletrh, Brno, Výstaviště

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.