Kdo se bojí, nesmí do brněnské zoo. Za vstupní bránou se nově plazí zástupci hadí říše. Nová expozice zmijí obecných a užovek hladkých se návštěvníkům nyní nově otevřela. Na zájemce čekají více než desítka plazů, kteří do zoo pod Mniší horou zavítali.
Areál bystrcké zoo ozvláštní nová terária s osmi zmijemi a čtyřmi užovkami. Hady odchovala pražská zoologická zahrada, v červnu pak putovali do Brna. Stavba expozice, kterou dělníci zahájili loni v říjnu, stála přes sedm set tisíc.
V pavilonu plazů se navštěvníci dozví, jak od sebe užovky a zmije rozeznat. Oba druhy si totiž lidé často pletou. Živočichové se přitom neliší jen vzhledem ale i prostředím, které vyhledávají. „Právě tento rozdíl je patrný ve výbězích, které pozorovatelům ukáží, kde je mohou v přírodě najít. Zmije má ráda stín a vlhkost, užovka se zase libuje na suchých stráních, loukách nebo v lomech,“ vysvětlil kurátor chovu plazů Petr Šrámek.
Za sklem jsou zmije neškodné, ve volné přírodě je nutné být obezřetný. Podle Šrámka totiž patří k nejrychlejším hadům. Přesto že se plazí rychlostí lidské chůze, z klidového stádia do útoku přejdou za pár vteřin. Koušou ale jen v sebeobraně a při přímém ohrožení, mezi které patří i nevědomé přišlápnutí.
„Je to velmi charismatický druh, který vzbuzuje spoustu emocí. Zároveň se jedná o hada relativně neznámého a opředeného pověrami, které s pravdou často nemají mnoho společného,“ uvedl ředitel zoologické zahrady Martin Hovorka. Nebezpečnost zmijí je podle zaměstnanců zoo často zveličována, přestože to jsou nejjedovatějšími českými živočichy. Až na extrémní výjimky nekončí uštknutí smrtí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.